Zaproszenie: Jakich liczb używamy i dlaczego?

opublikowane: 28 maj 2019, 09:19 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 3 cze 2019, 14:23 ]

Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4-6 szkół podstawowych na spotkanie z ciekawą matematyką pt.

Jakich liczb używamy i dlaczego?

W szkole uczymy się, że cyfry, których używamy nazywają się arabskimi. Ale czy na pewno w krajach arabskich cyfry wyglądają tak samo? Podczas warsztatów zastanowimy się kto wymyślił cyfry arabskie, jak dotarły do Europy, dlaczego nie używamy cyfr typowo europejskich - czyli cyfr rzymskich. Spróbujemy zastanowić się również w jaki sposób kiedyś liczono na innych kontynentach, jak liczyli reprezentanci innych cywilizacji i czy być może coś nam z tego nie zostało do dziś?

Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2019 r. (wtorek) o godzinie 11.30 w naszym Ośrodku, sala 011. Poprowadzi je dr Łukasz Dawidowski, który pasjonuje się nauczaniem matematyki na różnych poziomach edukacyjnych. Planowany czas spotkania to 60-70 minut.

Zainteresowanych prosimy o zapisywanie się za pomocą systemu e-rejestracji.