Wydarzenia‎ > ‎

Relacja: Jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka?

opublikowane: 15 maj 2018, 08:57 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 16 maj 2018, 00:20 ]
Podczas Spotkania z ciekawą matematyką, które odbyło się 8 maja 2018 r. gościliśmy wyjątkowego wykładowcę, prof. Adama Płockiego. Pod jego kierunkiem uczestnicy spotkania z ciekawą matematyką rozwiązali zaskakujące problemy probabilistyczne. Wśród nich znalazły się m.in. jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka, a jak kostkę do gry? Jak zrobić monetę z trzech kul (jednaj białej i dwóch czerwonych)?, Jak zrobić kostkę z czterech kul w różnych kolorach?, Która z kłódek chroni lepiej przed złodziejem? I zorganizować opłacalną loterię fantową na szczytny cel?

Uczestnicy empirycznie sprawdzili jeden z najbardziej zaskakujących paradoksów stochastyki - paradoks wspólnych urodzin. Były też zagadki dotyczące sześciennych kostek do gry, liczne przykłady ciekawych przyrządów losujących w formie zabawek (np. strugaczka – ruletka, długopis - jednoręki bandyta) i wiele rodzajów kłódek o różnym przeznaczeniu.

Spotkanie wypełnione było licznymi paradoksami.  Chyba każdy uczestnik spotkania z ciekawą matematyką przekonał się jak często zawodzi nas nasza intuicja probabilistyczna. Trzeba być uważnym, aby uniknąć błędu w ocenie szans i ryzyka. Na szczęście na pomoc przychodzi nam matematyka.

Galeria zdjęć

Fragmenty nagrania video (wkrótce)

Comments