Zbudowaliśmy fraktale z papieru

opublikowane: 4 kwi 2017, 03:44 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 5 kwi 2017, 12:53 przez Katarzyna Parcia ]

Podczas ostatniego spotkania z ciekawą matematyką nasza największa sala zapełniła się uczniami oraz nauczycielami, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach budowali fraktale z papieru.

Część osób wykonała piramidę Sierpińskiego, sklejając ostrosłupy i łącząc je za pomocą patyczków do szaszłyków. Inni zrobili nieco łatwiejszą wersję fraktala - dywan Sierpińskiego. Wszyscy uczniowie chcieli upamiętnić te chwile na zdjęciach - chętnie fotografowali się z wykonanymi fraktalami. Z tego powodu galeria zdjęć z tego spotkania jest wyjątkowo bogata.

W zaplanowanym czasie zabrakło kilku minut na podsumowanie zajęć.
Tylko najbardziej wytrwali, którzy pozostali nieco dłużej, mogli przekonać się, jaka bryła kryje się wewnątrz piramidy Sierpińskiego. Rozwiązanie tego zadania w wyobraźni nie jest banalne. Jednak przy wykorzystaniu modeli przygotowanych przez prowadzącą okazło się łatwe.

Serdecznie dziękuję Halinie Babik-Dziedzic za przygotowanie i przeprowadzenie niezwykle interesujących warsztatów.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć
Zamieszczam też materiały z warsztatów (szablon do piramidy oraz szablon do dywanu Sierpińskiego) - może przydadzą się do przeprowadzenia przez Państwa podobnych zajęć w szkołach.