Wydarzenia‎ > ‎

Jak uprawialiśmy matematyczny neurobik?

opublikowane: 25 kwi 2017, 06:43 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 27 kwi 2017, 05:00 przez Katarzyna Parcia ]


Dziewiąte spotkanie z ciekawą matematyką pt. Matematyczny fitness dla umysłu przeprowadziliśmy w dwóch edycjach (23 lutego oraz 20 kwietnia 2017 r.), gdyż cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz nauczycieli.  Zajęcia przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Herma - doradca metodyczny z matematyki.

Na rozgrzewkę prowadząca uświadomiła młodzieży, jakie czynniki mają wpływ na kondycję naszych neuronów. Okazało się, że dla wielu uczniów nie jest tajemnicą, jak wielkie znaczenie w tym zakresie ma aktywność fizyczna. Dalej nauczyliśmy się "obsługiwać" soroban i z wielkim entuzjazmem najpierw kodowaliśmy liczby na japońskiej wersji tego liczydła, a potem je dodawaliśmy i odejmowaliśmy. Takie działanie to wielka frajda, dla każdego, kto po raz pierwszy spotyka się z tym narzędziem. Co ciekawe wiek nie ma tutaj znaczenia, jeśli tylko jest ciekawość poznawcza. Dodatkowym atrybutem jest fakt, że przesuwanie koralików na sorobanie stwarza doskonałą okazję do treningu neuronów.

W kolejnych ćwiczeniach mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie rachunku pamięciowego, oraz mogliśmy sie przekonać jak szybko i z jaką precyzją robią to najlepsi na świecie. Podobno ich wprawa ma związek z wykonywaniem wcześniej przez wiele lat obliczeń na sorobanie. Zapamiętane obrazy tych działań pozwalają im w tak szybkim tempie i z taką dokładnością dodawać w pamięci liczby czterocyfrowe, które wyświetlają się w tempie 10 liczb na 3 sekundy

Zachęcam do zabawy z wykonywaniem obliczeń na sorobanie. Nie wszyscy mamy pod ręką to liczydło, ale wszyscy mamy pod ręką telefon komórkowy. I to wystarczy, gdyż elektroniczna wersję sorobanu można pobrać w internecie za darmo.


Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć:

Comments