WydarzeniaZaproszenie: Matematyka na lodzie, w kasynie i w samolocie

opublikowane: 28 maj 2019, 09:30 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 3 cze 2019, 14:31 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 7, 8 szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką  zatytułowane

Matematyka na lodzie, w kasynie i w samolocie

Program spotkania obejmuje pięć części o bardzo różnorodnej i ciekawej tematyce. Każda z nich będzie miała innego bohatera, których łączy matematyczna pasja i udział w 8. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów uczestnicy spotkania wgłębią się między innymi w tajniki matematyki ukrytej w sporcie, płatkach śniegu i grach losowych. Szczegółowe opisy poszczególnych fragmentów będą (w czwartek) dostępne tutaj.

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2019 r (czwartek) o godzinie 10.00 w naszym Ośrodku, sala 011. Planowany czas spotkana to 90-100 minut.

Osoby zainteresowane prosimy o zapisywanie się za pomocą systemu e-rejestracji.


Zaproszenie: Jakich liczb używamy i dlaczego?

opublikowane: 28 maj 2019, 09:19 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 3 cze 2019, 14:23 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4-6 szkół podstawowych na spotkanie z ciekawą matematyką pt.

Jakich liczb używamy i dlaczego?

W szkole uczymy się, że cyfry, których używamy nazywają się arabskimi. Ale czy na pewno w krajach arabskich cyfry wyglądają tak samo? Podczas warsztatów zastanowimy się kto wymyślił cyfry arabskie, jak dotarły do Europy, dlaczego nie używamy cyfr typowo europejskich - czyli cyfr rzymskich. Spróbujemy zastanowić się również w jaki sposób kiedyś liczono na innych kontynentach, jak liczyli reprezentanci innych cywilizacji i czy być może coś nam z tego nie zostało do dziś?

Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2019 r. (wtorek) o godzinie 11.30 w naszym Ośrodku, sala 011. Poprowadzi je dr Łukasz Dawidowski, który pasjonuje się nauczaniem matematyki na różnych poziomach edukacyjnych. Planowany czas spotkania to 60-70 minut.

Zainteresowanych prosimy o zapisywanie się za pomocą systemu e-rejestracji.


Więcej informacji

Zaproszenie na warsztaty: Lapbook - (ma)tematyczna teczka

opublikowane: 25 kwi 2019, 05:33 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 25 kwi 2019, 07:22 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki szkół podstawowych na warsztaty metodyczne nt.

Lapbook – (ma)tematyczna teczka

Sposób na zainteresowanie ucznia

Podczas warsztatów opowiemy, jak wykorzystujemy lapbooki do nauki matematyki, pokażemy gotowe prace wykonane przez naszych uczniów oraz wspólnie z uczestnikami:

 • wykonamy lapbooki o tematyce matematycznej, wykorzystując różnorodne pomysły, gotowe szablony oraz tworząc własne wzory,
 • porozmawiamy o dydaktycznych walorach tej techniki pracy,
 • zastanowimy się, czy lapbook może być ona sposobem na rozwijanie zainteresowań uczniów.

Warsztaty odbędą się 14 maja 2019 r. (wtorek) o godzinie 16.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 90–120 minut.

Więcej informacji znajduje się tutaj.


Relacja: Byliśmy w Opolu...

opublikowane: 26 mar 2019, 09:44 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 26 mar 2019, 09:48 ]Konferencja rozpoczęła się powitaniem zgromadzonych przez Władysława Mąsiora - dyrektora RODN „WOM” w Bielsku-Białej oraz zaprezentowaniem najważniejszych informacji z Opolskiej Konferencji SNM przez Magdalenę Glac – przewodniczącą Bielskiego Oddziału SNM.

Podczas wykładu  Magdalena Bielenin próbowała pokazać zebranym świat szkolny widziany oczami dziecka z różnymi dysfunkcjami, w szczególności dziecka autystycznego. Stosując różnego typu zabiegi starała się pobudzić naszą empatię i rozumienie potrzeb tych dzieci. Szczególnie trudne okazało się ćwiczenie, w którym należało wykonać pewne zadanie patrząc przez specjalnie przygotowane okulary, takie, przez które widać inaczej…

W dalszej części uczennica Szkoły Podstawowej w Cisownicy – Zuzanna Lipowczan przekonywała nas, że pszczoły są nie tylko pracowite, ale też są genialnymi matematykami. Aby dowiedzieć się na czym ta genialność pszczół polega trzeba wysłuchać prezentacji Zuzi pt, Miododajne architektki, którą pod opieką swojej nauczycielki – Beaty Pieńkowskiej, przygotowała na konkurs „Matematyka jest wszędzie” i zdobyła wyróżnienie.

W dalszej części odbyły się warsztaty w dziesięciu grupach, do wyboru. Warsztaty są zawsze bardzo oczekiwaną częścią konferencji, gdyż umożliwiają dzieleniem się przez nauczycieli pomysłami. Tak było i tym razem. Były warsztaty podczas których prezentowano pomysły własne lub te „przywiezione” z konferencji w Opolu, byli i prowadzący „uchwyceni” w Opolu. Takimi osobami byli Ksenia Erdmann i Wojciech Wątor. Tak bardzo zachwyciły nas w Oplu prowadzone przez nich warsztaty pt. Matematyczne podchody”, że mimo dzielącej ich od Bielska-B. dużej odległości, zaprosiliśmy ich tutaj. Na szczęście zgodzili się i zadziwili nauczycieli z Bielska.

Informacja: Konkurs dla szkół ponadpodstawowych "Wielcy polscy matematycy znani i nieznani"

opublikowane: 19 mar 2019, 04:16 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 19 mar 2019, 04:18 ]


źródło: https://www.mbank.pl/mfundacja/wielcy-polscy-matematycy/


Zachęcam do wzięcia udziału w interesującym konkursie Fundacji mBanku pt. "Wielcy Polscy matematycy znani i nieznani". Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Do 26 kwietnia br. można nadsyłać prace na jeden z siedmiu konkursowych tematów. Praca może mieć dowolną formę audiowizualną, tekstową lub graficzną. Może to być na przykład filmik, komiks, blog, grafika, gazetka szkolna, prezentacja, aplikacja mobilna. Pula nagród to 130 tys.zł.

 

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie Fundacji mBanku.


Zaproszenie: Statystyka publiczna - warsztaty

opublikowane: 12 mar 2019, 06:05 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 19 mar 2019, 03:58 przez Katarzyna Parcia ]Zapraszamy na warsztaty pt.

Statystyka publiczna
jako system zbierania, opracowywania i udostępniania danych statystycznych

Warsztaty odbędą się 21 marca 2019 r. w godz. 16.00 - 17.30 w RODN "WOM" w Bielsku-Białej, sala 207 (II piętro). Poprowadzą je panie Ewa Harężlak oraz Katarzyna Szczepocka – pracownice Urzędu Statystycznego w Katowicach, Oddział w Bielsku-Białej.
Podczas warsztatów nauczyciele będą mieć możliwość nauczenia się korzystania z danych statystycznych dostępnych na stronach internetowych statystyki publicznej, przede wszystkim:
 1. Bank Danych Lokalnych (największa w kraju baza danych)
 2. Dziedzinowe Bazy Wiedzy (narzędzie pomocne w procesach decyzyjnych)
 3. System Informacji Skierowującej (łatwe dotarcie do zasobów informacji statystycznych w innych urzędach i instytucjach w Polsce i na świecie)
 4. Zdigitalizowane zasoby informacji statystycznej (elektroniczne wydawnictwa statystyki publicznej)
 5. Tradycyjne formy udostępnia wynikowych informacji statystycznych (drukowane zasoby informacji)
Chętnym prosimy o zgłaszanie się za pomocą naszego systemu e-rejestracji

Informacji udziela dr Agnieszka Heba (aheba@wombb.edu.pl)
Zaproszenie: Bielskie Warsztaty Matematyczne

opublikowane: 7 mar 2019, 00:54 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 7 mar 2019, 01:45 ]Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia nauczycieli  „WOM” w Bielsku-Białej zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na

XXVIII Bielskie Warsztaty Matematyczne

„Byliśmy … w Opolu”

które odbędą się 22 marca 2019 r. w godzinach 14.30 - 18.35 w budynku RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ulicy Legionów 25.

Zapisy, za pomocą krótkiego formularza przyjmuje Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki. Szczegółowe informacje, w tym: program konferencji i opisy zajęć znajdują się w załącznikach.

·         Zaproszenie

·         Program

·         Opisy zajęć

Ewentualne pytania prosimy kierować na adresy:

snmbiuro@gmail.com (biuro SNM) lub madziaglac@gmail.com (Magdalena Glac) lub pod numer telefonu 503 175 734

Zaproszenie: Co nauczyciel może zaczerpnąć z dydaktyki matematyki?

opublikowane: 21 lut 2019, 07:00 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 26 lut 2019, 07:23 przez Katarzyna Parcia ]Fundacja "Matematyka dla Wszystkich" oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zapraszają na inauguracyjne Seminarium z Dydaktyki Matematyki, które odbędzie się 28 lutego o godz. 15.30 w RODN "WOM" w B-B, sala 201 (II piętro). Podczas tego i kolejnych spotkań zostaną Państwo zaznajomieni z problematyką i publikacjami z zakresu dydaktyki matematyki, metodami i niektórymi wynikami badań oraz aktualnymi ich kierunkami w Polsce.

Dydaktyka matematyki jest nauką, której przedmiotem badań są zagadnienia związane z procesem nauczania - uczenia się matematyki. Dotyczy ona:

 • treści, metod i środków poglądowych,
 • procesów psychicznych i aktywności matematycznych związanych z tworzeniem i kształtowaniem się pojęć matematycznych, typów rozumowań towarzyszących dowodzeniu twierdzeń czy rozwiązywaniu zadań.

Oprócz badania problemów metodycznych, gdzie szuka odpowiedzi na pytania: jak uczyć, jakie stosować metody nauczania, jakie środki dydaktyczne wykorzystać – zajmuje się problemami teoretycznymi poszukującymi prawidłowości uczenia się matematyki oraz rozstrzygnięciami problemów: dlaczego uczyć, kogo i czego uczyć.

 Rejestracji na seminarium należy dokonać przez system e-rejestracji. Bezpośredni link: https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600678

Informacji udziela dr Agnieszka Heba aheba@wombb.edu.pl

Opiekunem seminarium i osobą, która poprowadzi pierwsze spotkanie jest prof. dr hab. Henryk Kąkol, emerytowany profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który w swoich pracach podejmował problematyką badawczą z zakresu: statystyki opisowej i rachunku prawdopodobieństwa w szkole., nowoczesnych technologii w procesie nauczania i uczenia się matematyki na różnych poziomach kształcenia. Autor (współautor) około 150 publikacji, w tym artykuły, książki i podręczniki. Współtwórca projektu dydaktycznego Błękitnej Matematyki (programu, przewodnika metodycznego dla klas VII–VIII), współautor (S. Wołodźko, Z. Powązka) podręczników i zeszytów ćwiczeń dla klasy VIII (1995–2000). Współtwórca projektu dydaktycznego Nowej Błękitnej Matematyki (programu, przewodnika metodycznego dla gimnazjum do klasy II), współautor (S. Wołodźko, Z. Powązka) podręcznika dla klasy II gimnazjum (1999–2001). Współtwórca projektu dydaktycznego Zintegrowane nauczanie matematyki z elementami informatyki w gimnazjum (programu, przewodnika metodycznego dla klas I–III), współautor serii podręczników (3 podręczniki), zbiorów zadań (3 zbiory zadań) dla klas I–III gimnazjum (2000–2002). Współtwórca projektu dydaktycznego Nauczanie matematyki w gimnazjum z wykorzystaniem kalkulatorów graficznych i komputera (programu, przewodnika metodycznego dla klas I–III), współautor podręczników (3 podręczniki), i zbiorów zadań (3 zbiory zadań) dla klas I–III gimnazjum (2002–2004). Członek zespołu przygotowującego reformę systemu edukacji (1995–1996), współautor Podstawy programowej. Przewodniczący Komisji Dydaktyki Polskiego Towarzystwa Matematycznego (2002–2005). Redaktor Naczelny Kwartalnika Matematyka i Komputery (2000-2007). Członek Redakcji czasopisma Problemy teorii i metodyki nauczania w Rosyjskim Uniwersytecie Przyjaźni Narodów (od 2000). Redaktor Naczelny Prac monograficznych z dydaktyki matematyki: Współczesne problemy nauczania matematyki (od 2008). Promotor 7 doktorów w zakresie nauk matematycznych. Założyciel Fundacji „Matematyka dla wszystkich”. 

 

Zaproszenie: „Statystycznie rzecz biorąc”

opublikowane: 14 lut 2019, 06:45 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 26 lut 2019, 05:29 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 5–8 szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

„Statystycznie rzecz biorąc”

Podczas zajęć uczniowie:
 •  dowiedzą się co to jest i czym zajmuje się statystyka,
 •  zrozumieją sens powiedzenia „statystycznie rzecz biorąc”,
 •  zmierzą się z interpretacją danych statystycznych i wyciąganiem z nich właściwych wniosków,
 •  nauczą się wyszukiwać danych statystycznych z różnych źródeł.

Spotkanie poprowadzą panie Ewa Harężlak oraz Katarzyna Szczepocka – pracownice Urzędu Statystycznego w Katowicach, oddział w Bielsku-Białej. Odbędzie się ono 21 marca 2019 r. (czwartek) o godzinie 14.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 90-100 minut.

Zaproszenie: Sieć współpracy "Aktywna Tablica" - edycja 2, spotkanie 3

opublikowane: 24 sty 2019, 08:57 przez Katarzyna P.   [ zaktualizowane 24 sty 2019, 08:58 ]Zapraszamy na trzecie spotkanie Sieci współpracy nauczycieli "Aktywna tablica", którego głównym celem będzie odpowiedź na pytanie jak zaciekawić i zainspirować swoich uczniów oraz wykorzystać możliwości tablicy interaktywnej.  Pod kierunkiem dwóch nauczycielek: E. Gucwy i U. Lach stworzymy quizy, interaktywne ćwiczenia, sprawdzimy wiedzę.

Zaproszenie kierujemy do członków Sieci współpracy. Udział w spotkaniu nie wymaga ponownej rejestracji.

Na spotkanie warto przynieść swój laptop (zapewniamy dostęp do zasilania i sieci Internet).

Termin 1: 07.02.2019 (czwartek) od 16:30 do 18:45

Termin 2: 06.02.2019 od 16:30 do 18:45

Miejsce : RODN "WOM" w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 11 B

Program:

 • 16:30-17:00 TIK w szkole - na co należy zwrócić uwagę... (Wojciech Zuziak)
 • 17:00-18:30 Jak zaciekawić i zainspirować swoich uczniów oraz wykorzystać możliwości tablicy interaktywnej? Zapraszamy na „Wzajemne inspiracje”! Stworzymy razem quizy, interaktywne ćwiczenia, sprawdzimy wiedzę... (Ela Gucwa i Ula Lach)
 • 18:30-18:45 Konsultacje indywidualne

1-10 of 80