Wydarzenia

Zaproszenie: Sieć wpółpracy "Aktywna tablica" - spotkanie 3

opublikowane: 28 maj 2018, 04:44 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 28 maj 2018, 13:22 ]Zapraszamy na spotkanie (3) w ramach sieci współpracy "Aktywna tablica", którego tematem będzie Wykorzystanie potencjału tablicy interaktywnej w procesie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Spotkanie odbędzie się 4 czerwca 2018 r. w naszym Ośrodku, poprowadzi je dr Agnieszka Herma - nauczyciel matematyki, doradca metodyczny w Bielsku-Białej. Zajęcia odbędą się w dwóch sesjach

Sesja (1): 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek), 13.00-15.15

Sesja (2): 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek), 16.00-18.15

Nauczyciele zapisani do sieci otrzymają linki do formularzy zgłoszeniowych.

Więcej informacji


Zaproszenie: Królowa w ulu... i w kosmosie

opublikowane: 22 maj 2018, 08:44 przez Katarzyna ParciaZapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4–7 szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane Królowa w ulu i… w kosmosie. Program spotkania obejmuje pięć części o bardzo różnorodnej i ciekawej tematyce.  Każda z nich będzie miała innego bohatera, ale bohaterów łączy ich zamiłowanie do matematyki i udział w 7. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów uczestnicy spotkania wgłębią się w tajniki matematyki od liczb pierwszych począwszy a na ciągu Fibonacciego skończywszy. Poniższe opisy przygotowane przez uczniów i ich opiekunów przybliżą Państwu tematykę poszczególnych części.

Szczegółowe informacje wraz z linkami do formularzy zgłoszeniowych znajdują się tutaj

Relacja: Gala laureatów 7. edycji konkursu "Matematyka jest wszędzie"

opublikowane: 22 maj 2018, 05:55 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 28 maj 2018, 04:32 ]17 maja 2018 r. podczas uroczystej Gali Laureatów zostali ogłoszeni zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni w 7. Edycji Konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Po wręczeniu nagród obejrzeliśmy najlepsze prace, aby jeszcze raz docenić efekty pracy uczniów i nauczycieli.

Zwycięzcami konkursu zostali Artur Panek (Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. W. Kopalińskiego w Bielsku-Białej), który zaprezentował pracę pt. „Jak matematyka pomaga narciarzowi?” oraz Wiktor Kużdzał (Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. J. Śniadeckiego w Bielsku-Białej), który przekonywał nas, jak wiele wspólnego ma matematyka z językiem ojczystym.

Pełna lista laureatów znajduje się w załączniku poniżej.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć oraz fragmentów wystąpień (które zostaną zamieszczone w późniejszym czasie)

 

Wyniki konkursu

Galeria zdjęć

Fragmenty wystąpień najlepszych prac (wkrótce)


Relacja: Jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka?

opublikowane: 15 maj 2018, 08:57 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 16 maj 2018, 00:20 ]

Podczas Spotkania z ciekawą matematyką, które odbyło się 8 maja 2018 r. gościliśmy wyjątkowego wykładowcę, prof. Adama Płockiego. Pod jego kierunkiem uczestnicy spotkania z ciekawą matematyką rozwiązali zaskakujące problemy probabilistyczne. Wśród nich znalazły się m.in. jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka, a jak kostkę do gry? Jak zrobić monetę z trzech kul (jednaj białej i dwóch czerwonych)?, Jak zrobić kostkę z czterech kul w różnych kolorach?, Która z kłódek chroni lepiej przed złodziejem? I zorganizować opłacalną loterię fantową na szczytny cel?

Uczestnicy empirycznie sprawdzili jeden z najbardziej zaskakujących paradoksów stochastyki - paradoks wspólnych urodzin. Były też zagadki dotyczące sześciennych kostek do gry, liczne przykłady ciekawych przyrządów losujących w formie zabawek (np. strugaczka – ruletka, długopis - jednoręki bandyta) i wiele rodzajów kłódek o różnym przeznaczeniu.

Spotkanie wypełnione było licznymi paradoksami.  Chyba każdy uczestnik spotkania z ciekawą matematyką przekonał się jak często zawodzi nas nasza intuicja probabilistyczna. Trzeba być uważnym, aby uniknąć błędu w ocenie szans i ryzyka. Na szczęście na pomoc przychodzi nam matematyka.

Galeria zdjęć

Fragmenty nagrania video (wkrótce)

Zaproszenie: Sieć wpółpracy "Aktywna tablica" - spotkanie 2

opublikowane: 10 maj 2018, 01:17 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 10 maj 2018, 04:45 ]Zapraszamy na spotkanie (2) w ramach sieci współpracy "Aktywna tablica", którego tematem będzie Rola wirtualnych doświadczeń w nauczaniu matematyki. Spotkanie odbędzie się 21 maja 2018 r. w naszym Ośrodku, poprowadzi je Andrzej Pietrzyk - nauczyciel matematyki.
Więcej informacji znajduje się: tutaj

Zaproszenie: Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo wokół nas

opublikowane: 19 kwi 2018, 06:50 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 19 kwi 2018, 06:51 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4–7 szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo wokół nas

 Podczas spotkania będzie wiele zaskakujących sztuczek i paradoksów związanych ze światem przypadku. Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:

  • jak dzięki matematyce łatwo spotkać szczęście i  jak omijać pecha?
  • jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka, a kostkę sześcienną do gry z trzech lub czterech kolorowych kulek?
  • jak to możliwe, żeby z kurzego jajka wypadały orły?
  • czy szyfrowa kłódka dobrze chroni przed złodziejem, a w przypadku dwóch kłódek, która robi to lepiej?
  • czy pozytywna ocena z testowej klasówki jest wiarygodna?

Więcej informacji

Zaproszenie: Nowa sieć współpracy "Aktywna tablica"

opublikowane: 3 kwi 2018, 04:11 przez Katarzyna ParciaZapraszamy nauczycieli matematyki i informatyki, których szkoły biorą udział w projekcie MEN „Aktywna tablica”, na pierwsze spotkanie nowej sieci współpracy.Temat spotkania: Klockiem w matematykę! Wykorzystanie zestawów LEGO® Education MoreToMath i tablicy interaktywnej (monitora interaktywnego) w nauczaniu matematyki w klasach 1-4 szkoły podstawowej

Miejsce spotkania:
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,
ul. Legionów 25, s. 011B

Termin:
10 kwietnia 2018 r. (wtorek), 16.00-18.15

Formularz rejestracyjny online:
https://goo.gl/forms/6iCLxIDPafQg4q4q2

Ze względu na warsztatową formę zajęć mamy limit zgłoszeń: 30. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Osoby zgłoszone na spotkanie – koniecznie prosimy o przesłanie informacji o ewentualnej rezygnacji z udziału na adres: wzuziak@wombb.edu.pl

Zaproszenie: Co, jak i dlaczego?, czyli o nauce uzasadniania i dowodzenia w szkole podstawowej

opublikowane: 13 mar 2018, 16:50 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 13 mar 2018, 16:52 ]Podczas spotkania zastanowimy się nad trudnym i złożonym elementem procesu nauczania matematyki, jakim jest nauka uzasadniania i dowodzenia. Postaramy się spojrzeć na zagadnienie z wielu stron. Dlatego krótkie wystąpienia prowadzących poruszą różne aspekty problemu. Nauczyciele praktycy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i pokażą konkretne przykłady rozwiązań.

Więcej informacji


Relacja: Lekcja matematyki z LEGO® MoreToMath

opublikowane: 8 mar 2018, 01:08 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 8 mar 2018, 01:12 ]Zachęcamy do aktywności matematycznej i twórczej zabawy z zestawem MoreToMath, który został opracowany z myślą o wspieraniu procesu nauczania matematyki. Zestaw bazowy uzupełnia oprogramowanie wraz z podręcznikiem i kartami pracy (w języku polskim), które można pobrać ze strony LEGO Education: https://education.lego.com/en-us/downloads/moretomath

Moi czwartoklasiści są już po pierwszym spotkaniu z klockami LEGO na matematyce. Jak sami powiedzieli jedyną wadą tej lekcji było to, że „była za krótka”. Informacja o tej lekcji znajduje się na profilu facebookowym SP 2 w Czańcu.

Zaproszenie: XXVII Bielskie Warsztaty Matematyczne

opublikowane: 27 lut 2018, 07:07 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 27 lut 2018, 12:26 ]

Jak co roku, po Krajowej Konferencji SNM chcemy podzielić się z Państwem wiedzą i inspiracjami oraz przekazać odrobinę entuzjazmu przywiezionego ze spotkania entuzjastów nauczania matematyki, które w lutym br. odbyło się w Poznaniu. Dlatego Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  „WOM” w Bielsku-Białej zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na

XXVII Bielskie Warsztaty Matematyczne pt.

„Byliśmy … w Poznaniu”

które odbędą się 9 marca 2018 r. w godzinach 15.00- 19.00 w budynku RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ulicy Legionów 25.


Szczegółowe informacje

1-10 of 52