Wydarzenia

Zaproszenie: Konferencja regionalna "Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2018/2019"

opublikowane: 18 wrz 2018, 03:43 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 18 wrz 2018, 05:21 ]Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz  nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na XIV Regionalną Konferencję „Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2018/2019”. Konferencja odbędzie się 29 września 2018 r. w naszym Ośrodku.

Więcej informacji.


Inspiracje: Zaskakujący sposób na tabliczkę mnożenia

opublikowane: 13 wrz 2018, 00:48 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 13 wrz 2018, 00:49 ]


Źródło: http://cdw.edu.pl/jak-uczyc-tabliczki-mnozenia/

Znamy już tyle sposobów na tabliczkę mnożenia. Wydawałoby się, że trudno wymyślić coś nowego. A jednak...
Okazuje się, że naukę tabliczki mnożenia można z powodzeniem połączyć z nauką np. o ssakach polskich, pracą manualną i świetną zabawą. Takie przedsięwzięcie udało się w Centrum Dobrego Wychowania. Myślę, że sposób można świetnie zaadoptować do swoich potrzeb i celów.
Informacje o tym i innych sposobach na tabliczkę mnożenia można znaleźć w Źródła inspiracji -> Gry zamiast słupków

Zapowiedź konferencji regionalnej

opublikowane: 11 wrz 2018, 06:42 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 11 wrz 2018, 06:43 ]29 września 2018 r. w naszym Ośrodku odbędzie się Regionalna Konferencja dla nauczycieli matematyki pt. "Na dobry początek roku szkolnego 2018/2019". W programie przewidziane są: wykład, 3 sesje warsztatowe, kawa, ciepły posiłek i możliwość zapoznania się z ofertą wydawnictw edukacyjnych.

W czasie zajęć warsztatowych będzie można  znaleźć odpowiedź m.in. na następujące pytania:
 • Jak ciekawie prowadzić lekcje powtórzeniowe?
 • Jak z niczego zrobić ciekawą pomoc dydaktyczną?
 • Jak trafić klockiem w matematykę?
 • Co zrobić, żeby uczeń zwycięsko wychodził z pojedynku z zadaniem tekstowym?
 • Czy matematyki można uczyć w ruchu?
 • Jak oswoić termin „diagnoza osiągnięć”?
 • Ile matematyka drzemie w przedsiębiorcy?
 • Jak pomóc maturzyście osiągnąć sukces?
 • Czy twórcze myślenie na matematyce w liceum jest możliwe?
 • Czy OZOBOTY lubią matematykę?
 • Jak uczyć się i bawić jednocześnie?
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy ukażą się niebawem.

Zaproszenie: Jak zjeść słonia i dlaczego sułtan nosił zielone szelki? ...

opublikowane: 6 wrz 2018, 08:04 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 6 wrz 2018, 08:08 ]Zapraszam do udziału w Spotkaniu z ciekawą matematyką, którego tematem będzie

Jak zjeść słonia i dlaczego sułtan nosił zielone szelki?- czyli transfer metody w sytuacjach geometrycznych

 Spotkanie będzie poświęcone rozwijaniu u uczniów aktywności matematycznej o charakterze twórczym. Od uczestników oczekujemy przed wszystkim zaangażowania, bowiem do czerpania radości z zajęć wystarczy wiedza matematyczna z zakresu 5 klasy szkoły podstawowej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzą się m.in. jak zjeść słonia, dlaczego sułtan nosił zielone szelki i co to są dowody egzystencjalne. Zobaczą też coś, co dokładnie będą poznawać w szkole ponadpodstawowej i przekonają się, czym się różni odpowiedź dobra od lepszej.

Spotkanie odbędzie się 20 września 2018 r. (czwartek) o godzinie 14.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

Zaproszenie: Sieć wpółpracy "Aktywna tablica" - spotkanie 3

opublikowane: 28 maj 2018, 04:44 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 28 maj 2018, 13:22 ]Zapraszamy na spotkanie (3) w ramach sieci współpracy "Aktywna tablica", którego tematem będzie Wykorzystanie potencjału tablicy interaktywnej w procesie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów. Spotkanie odbędzie się 4 czerwca 2018 r. w naszym Ośrodku, poprowadzi je dr Agnieszka Herma - nauczyciel matematyki, doradca metodyczny w Bielsku-Białej. Zajęcia odbędą się w dwóch sesjach

Sesja (1): 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek), 13.00-15.15

Sesja (2): 4 czerwca 2018 r. (poniedziałek), 16.00-18.15

Nauczyciele zapisani do sieci otrzymają linki do formularzy zgłoszeniowych.

Więcej informacji


Zaproszenie: Królowa w ulu... i w kosmosie

opublikowane: 22 maj 2018, 08:44 przez Katarzyna ParciaZapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4–7 szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane Królowa w ulu i… w kosmosie. Program spotkania obejmuje pięć części o bardzo różnorodnej i ciekawej tematyce.  Każda z nich będzie miała innego bohatera, ale bohaterów łączy ich zamiłowanie do matematyki i udział w 7. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów uczestnicy spotkania wgłębią się w tajniki matematyki od liczb pierwszych począwszy a na ciągu Fibonacciego skończywszy. Poniższe opisy przygotowane przez uczniów i ich opiekunów przybliżą Państwu tematykę poszczególnych części.

Szczegółowe informacje wraz z linkami do formularzy zgłoszeniowych znajdują się tutaj

Relacja: Gala laureatów 7. edycji konkursu "Matematyka jest wszędzie"

opublikowane: 22 maj 2018, 05:55 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 28 maj 2018, 04:32 ]17 maja 2018 r. podczas uroczystej Gali Laureatów zostali ogłoszeni zwycięzcy oraz uczniowie wyróżnieni w 7. Edycji Konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Po wręczeniu nagród obejrzeliśmy najlepsze prace, aby jeszcze raz docenić efekty pracy uczniów i nauczycieli.

Zwycięzcami konkursu zostali Artur Panek (Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. W. Kopalińskiego w Bielsku-Białej), który zaprezentował pracę pt. „Jak matematyka pomaga narciarzowi?” oraz Wiktor Kużdzał (Zespół Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. J. Śniadeckiego w Bielsku-Białej), który przekonywał nas, jak wiele wspólnego ma matematyka z językiem ojczystym.

Pełna lista laureatów znajduje się w załączniku poniżej.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć oraz fragmentów wystąpień (które zostaną zamieszczone w późniejszym czasie)

 

Wyniki konkursu

Galeria zdjęć

Fragmenty wystąpień najlepszych prac (wkrótce)


Relacja: Jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka?

opublikowane: 15 maj 2018, 08:57 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 16 maj 2018, 00:20 ]

Podczas Spotkania z ciekawą matematyką, które odbyło się 8 maja 2018 r. gościliśmy wyjątkowego wykładowcę, prof. Adama Płockiego. Pod jego kierunkiem uczestnicy spotkania z ciekawą matematyką rozwiązali zaskakujące problemy probabilistyczne. Wśród nich znalazły się m.in. jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka, a jak kostkę do gry? Jak zrobić monetę z trzech kul (jednaj białej i dwóch czerwonych)?, Jak zrobić kostkę z czterech kul w różnych kolorach?, Która z kłódek chroni lepiej przed złodziejem? I zorganizować opłacalną loterię fantową na szczytny cel?

Uczestnicy empirycznie sprawdzili jeden z najbardziej zaskakujących paradoksów stochastyki - paradoks wspólnych urodzin. Były też zagadki dotyczące sześciennych kostek do gry, liczne przykłady ciekawych przyrządów losujących w formie zabawek (np. strugaczka – ruletka, długopis - jednoręki bandyta) i wiele rodzajów kłódek o różnym przeznaczeniu.

Spotkanie wypełnione było licznymi paradoksami.  Chyba każdy uczestnik spotkania z ciekawą matematyką przekonał się jak często zawodzi nas nasza intuicja probabilistyczna. Trzeba być uważnym, aby uniknąć błędu w ocenie szans i ryzyka. Na szczęście na pomoc przychodzi nam matematyka.

Galeria zdjęć

Fragmenty nagrania video (wkrótce)

Zaproszenie: Sieć wpółpracy "Aktywna tablica" - spotkanie 2

opublikowane: 10 maj 2018, 01:17 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 10 maj 2018, 04:45 ]Zapraszamy na spotkanie (2) w ramach sieci współpracy "Aktywna tablica", którego tematem będzie Rola wirtualnych doświadczeń w nauczaniu matematyki. Spotkanie odbędzie się 21 maja 2018 r. w naszym Ośrodku, poprowadzi je Andrzej Pietrzyk - nauczyciel matematyki.
Więcej informacji znajduje się: tutaj

Zaproszenie: Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo wokół nas

opublikowane: 19 kwi 2018, 06:50 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 19 kwi 2018, 06:51 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4–7 szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

Szanse i ryzyko, szczęście i pech a prawdopodobieństwo wokół nas

 Podczas spotkania będzie wiele zaskakujących sztuczek i paradoksów związanych ze światem przypadku. Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na następujące pytania:

 • jak dzięki matematyce łatwo spotkać szczęście i  jak omijać pecha?
 • jak zrobić monetę z kawałka ciasta i rodzynka, a kostkę sześcienną do gry z trzech lub czterech kolorowych kulek?
 • jak to możliwe, żeby z kurzego jajka wypadały orły?
 • czy szyfrowa kłódka dobrze chroni przed złodziejem, a w przypadku dwóch kłódek, która robi to lepiej?
 • czy pozytywna ocena z testowej klasówki jest wiarygodna?

Więcej informacji

1-10 of 56