Wydarzenia

Zaproszenie: Vademecum nauczyciela - egzamin ósmoklasisty z matematyki

opublikowane: 22 sty 2019, 07:21 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 22 sty 2019, 07:24 ]Zapraszam na warsztaty podczas których wspólnie z uczestnikami przedyskutujemy zależność między sposobem realizacji podstawy programowej a oczekiwanymi efektami egzaminu ósmoklasisty.

W tym celu powiemy o:

  • wybranych zadaniach z próbnego egzaminu ósmoklasisty oraz z przykładowych arkuszy opublikowanych przez CKE,
  • rozwiązywaniu zadań tekstowych nie tylko za pomocą równań,
  • sposobach pokonywania trudności w nauce uzasadnia,
  • klockach i „składankach” jako ważnych elementach wspomagających naukę geometrii,
  • tym, co warto powiedzieć uczniom przed egzaminem

Uczestnicy otrzymają publikację ORE pt. "Egzamin ósmoklasisty. Vademecum nauczyciela. Matematyka"

Warsztaty odbędą się 5 lutego 2019 r. (wtorek) o godzinie 15.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

Inspiracje: Matematyka + zagadki + ekonomia

opublikowane: 17 sty 2019, 08:05 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 17 sty 2019, 08:22 ]Zachęcam do zapoznania się z ciekawą propozycją Centrum Dobrego Wychowania.
Wielu z nas przekonało się, że tworzenie filmików jest dla uczniów bardzo atrakcyjne, a może być ciekawą aktywnością edukacyjną. Dlatego by nie połączyć uczenia matematyki z przedsiębiorczością i kreatywnością?
Wszak każdy nauczyciel matematyki jest zobowiązany do wdrażania kompetencji kluczowych a także głównych kierunków polityki oświatowej państwa.
Na stronie Centrum Dobrego Wychowania można znaleźć przykłady gotowych matematycznych filmików z zagadkami ekonomicznymi, które mogą stanowić ciekawy starter do lekcji lub stać się inspiracją do twórczych działań.

Informacja: Bielskie Spotkania Sypatyków Origami

opublikowane: 17 sty 2019, 07:41 przez Katarzyna ParciaBielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki organizuje cykliczne spotkania sympatyków origami, do udziału w których serdecznie zaprasza.
Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 stycznia 2019 r. w godzinach 16.15-17.45 w budynku RODN "WOM" w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 203. Tematem spotkania będzie "Serce w roli głównej".
Zainteresowani proszeni są o zabranie ze sobą (w miarę możliwości) niepotrzebnej książki 200-500 stron, najlepiej w twardej okładce.
Zgłoszenia proszę przesyłać na adres madziaglac@gmail.com
 

Informacja: Koło dla uczniów matematycznie uzdolnionych

opublikowane: 10 sty 2019, 06:42 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 10 sty 2019, 10:53 ]
Fundacja Matematyka dla wszystkich zaprasza do uczestnictwa w zajęciach Koła dla matematycznie uzdolnionych uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej. Proponowane zajęcia mają na celu rozbudzanie ciekawości uczniów, stworzenie okazji do różnorodnych doświadczeń matematycznych, mobilizowanie do pokonywania trudności i współdziałania w zespole. Uczestnictwo w zajęciach poszerzy wiadomości i umiejętności matematyczne uczniów, tak aby mogli spróbować swoich sił w konkursach matematycznych, Olimpiadzie Matematycznej Juniorów a nawet Olimpiadzie Matematycznej. Niezależnie od udziału w konkurach rozwiązywane zadania i problemy mogą stać się inspiracją do własnych matematycznych poszukiwań.

Zajęcia prowadzi mgr Tomasz Szymczyk, nauczyciel V LO w Bielsku-Białej, wychowawca wielu Olimpijczyków.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów i miejsca zajęć, a także sposobu zgłaszania się można znaleźć na stronie Fundacji Matematyka dla Wszystkich.


Zaproszenie: Sieć współpracy "Aktywna Tablica" edycja 2, spotkanie 2

opublikowane: 4 gru 2018, 06:18 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 4 gru 2018, 06:21 ]Zapraszamy na drugie spotkanie Sieci współpracy nauczycieli "Aktywna tablica". Jest ono zaplanowane na 11.12.2018 r. w godzinach 16.30 – 18.45 w RODN "WOM" w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, parter, sala 11A.

Tematem spotkania będzie: Zabawa w odkrywców.

Spotkanie poprowadzą: Mariola Fik (MakeyMakey) oraz Wojciech Zuziak (Skratch)

Zapisy: przez system rejestracji https://rejestracja.wombb.edu.pl/course.html?id=600428

Krótki opis: Seymour Papert głosił, że: „dzieci nie dostają idei, one je tworzą, ale uczące się dzieci tworzą nowe idee szczególnie skutecznie wtedy, gdy są aktywnie zaangażowane w konstruowanie różnego rodzaju artefaktów – może to być robot, poemat, zamek z piasku, program komputerowy lub cokolwiek innego, czym można się podzielić z innymi i co może być przedmiotem wspólnej analizy i refleksji”.

Każdy z nas (chociaż może nie do końca świadomie) lubi tworzyć, testować i odkrywać. Co może powstać kiedy nie ogranicza nas nic, oprócz wyobraźni? Coś absolutnie wyjątkowego!

Zapraszamy na warsztat, który będzie zabawą w odkrywców. Wspólnie zastanowimy się jak wykorzystać płytkę MakeyMakey podczas zajęć szkolnych, ale także podczas eksperymentowania, testowania, odkrywania i… zabawy!

Podczas warsztatu:

  •   dowiemy się, jak działa płytka MakeyMakey
  •   dowiemy się, jak wykorzystać płytkę MakeyMakey podczas zajęć
  •   poznamy inspiracje związane z płytką MakeyMakey
  •   połączymy Scratch'a i płytkę MakeyMakey

Mariola Fik - z wykształcenia bibliotekarka, w praktyce edukatorka (ma na swoim koncie setki przeprowadzonych szkoleń i warsztatów), trenerka Mistrzów Kodowania, Mobilna Doradczyni Programu Sektor 3.0 PAFW oraz członkini grupy Superbelfrzy MINI. W 2018 roku była jedną ze 100 osób wyróżnionych przez SPRUC za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych. Koduje z dziećmi i seniorami, prowadzi zajęcia z wykorzystaniem TiK i Design Thinking. Entuzjastka nowych metod i rozwiązań.


Relacja: Trzecie podejście do fraktali - rozkodowaliśmy!

opublikowane: 4 gru 2018, 05:42 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 6 gru 2018, 04:17 ]Podczas listopadowego spotkania z ciekawą matematyką kolejny raz zajęliśmy się tematyką fraktali. Było to jednak spojrzenie inne, niż dotychczasowe.

Uczestnicy spotkania mieli okazję przekonać się, że prawie każdy z nas nosi przy sobie fraktal, jest on bowiem bardzo ważną częścią telefonu komórkowego. Zobaczyli przykłady fraktali w przyrodzie i matematyce, poznali ich zastosowanie we wzornictwie, grafice komputerowej i radiotelekomunikacji. Część teoretyczną podsumowaliśmy inspirującą myślą, że „matematyka jest jedyną drogą ku zrozumieniu złożoności przyrody”. W drugiej części uczestnicy spotkania poznali sposób kodowania trójkąta Sierpińskiego oparty na trzech literach L, R i U. Wykonali ćwiczenia dotyczące kodowania oraz rozkodowania tego fraktala, a na podsumowanie zajęć utworzyli trzecią iterację „żywego” trójkąt Sierpińskiego.

 

Cała relacja


Informacja: Konkurs "Origami i matematyka"

opublikowane: 27 lis 2018, 02:50 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 27 lis 2018, 02:52 ]Na prośbę organizatora, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach, przekazuję Państwu informację o wojewódzkim konkursie matematyczno-plastycznym "Origami i Matematyka". Tematem edycji są MOZAIKI.

Celami konkursu są:
- Poszerzanie wiedzy matematycznej,
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni, koncentracji i wytrwałości,
- Integrowanie środowiska,
- Kształtowanie zamiłowania do sztuki origami.

Prace będą oceniane w kategoriach: klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8

Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku.

Zaproszenie: Rozkoduj "fraktala"

opublikowane: 22 lis 2018, 00:13 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 22 lis 2018, 01:21 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych na spotkanie z ciekawą matematyką pt. Rozkoduj „fraktala”, które odbędzie się 29 listopada 2018 r. w naszym Ośrodku.

Tematyką dotyczącą fraktali zajmowaliśmy się podczas spotkań z ciekawą matematyką już dwukrotnie w ubiegłych latach. Tym razem chcielibyśmy jeszcze inaczej spojrzeć na to zagadnienie. Naszym celem będzie zbudowanie „żywego” fraktala, który został zakodowany za pomocą trzech liter L, R, U. Uczniowie poznają tez kilku faktów z historii matematyki i dowiedzą się gdzie, w życiu codziennym, spotykają fraktale.
To spotkanie organizujemy w ścisłej współpracy z Bielskim Oddziałem Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Fundacją "Matematyka dla wszystkich"
Gośćmi specjalnymi tego spotkania będą dr Maria Legutko oraz Marek Legutko z Krakowskiego Oddziału SNM.

Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej informacji


Zaproszenie: Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

opublikowane: 8 lis 2018, 05:51 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 8 lis 2018, 06:16 ]Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych, którego nasz Ośrodek jest współorganizatorem.

Konkurs jest skierowany do uczniów oraz studentów Jego celem jest rozwijanie umiejętności badawczych i statystycznych. Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym (co 2 lata) i dzięki temu może na stałe wpisać się w kalendarz konkursów naukowych dla uczniów i studentów. Jego organizacja w Polsce daje możliwość promocji polskich uczniów i studentów na arenie światowej. Prace laureatów pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej biorą udział we współzawodnictwie międzynarodowym Lista zwycięzców i ich plakaty zostaną zaprezentowane na 62 Światowym Kongresie Statystyki, który odbędzie się w Kuala Lumpur w Malezji w dniach 18-23 sierpnia 2019.

Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu oraz na załączonym plakacie.

W naszym Ośrodku informacji dotyczących konkursu udziela dr Agnieszka Heba (aheba@wombb.edu.pl) – członek komitetu organizacyjnego

Ogłoszenie: Matematyczne przeboje

opublikowane: 8 lis 2018, 01:03 przez Katarzyna ParciaZachęcam do udziału w Ogólnopolskim konkursie matematyczno-plastycznym pt. „Matematyczne przeboje”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej. Konkurs odbywa się przy wsparciu merytorycznym Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie SNM


1-10 of 70