Wydarzenia


Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2017/18

opublikowane: 14 wrz 2017, 14:23 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 14 wrz 2017, 14:50 ]Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki Oddział w Bielsku-Białej oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Bielsku-Białej zapraszają na XIII Regionalną Konferencję z cyklu Matematyka na dobry początek roku szkolnego, która odbędzie się w dniu 30 września 2017 r. (sobota) w godzinach 9.00-15.15.w Budynku Ośrodka przy ul. Legionów 25.

Przygoda z geometrią na pomarańczy

opublikowane: 7 wrz 2017, 06:32 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 7 wrz 2017, 16:55 ]Zapraszamy na Spotkanie z ciekawą matematyką, które odbędzie się 21 września 2017 r. Tematem spotkania będzie "Przygoda z geometrią na pomarańczy - trzy światy geometrii". Zajęcia będą miały charakter warsztatu połączonego z interaktywną prezentacją, a dotyczyć będą własności figur geometrycznych w trzech systemach: geometrii płaskiej, geometrii sferycznej i geometrii hiperbolicznej. Ich najważniejszym przesłaniem będzie: „I Ty możesz odkrywać geometrię na różnych powierzchniach”.

Warsztaty dla nauczycieli oraz uczniów poprowadzą znakomici specjaliści z zakresu geometrii nieeuklidesowych dr Anna Rybak z Uniwersytetu w Białystoku oraz István Lénárt – pracownik ELTE University w Budapeszcie.
Szczegółówe informacje znajdują się w zakładce Spotkania z ciekawą matematyką.

Rekrutacja na granty rozpoczęta

opublikowane: 27 cze 2017, 06:25 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 27 cze 2017, 06:31 ]Od 25 sierpnia do 30 listopada 2017 r. w naszym Ośrodku będziemy realizować szkolenia w ramach Grantów Edukacyjnych 2017.

Warsztaty pt. Nowa podstawa programowa matematyki – wdrażanie i realizacja w kontekście ramowych planów nauczania w szkole podstawowej poprowadzi dr Agnieszka Herma.

Sedrecznie zapraszam do udziału!.


Przygoda z geometrią na pomarańczy

opublikowane: 22 cze 2017, 05:28 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 22 cze 2017, 05:34 ]
Nasz Ośrodek we współpracy z Fundacją „Matematyka dla wszystkich” od września do grudnia 2017 r będzie realizował projekt „Przygoda z geometrią na pomarańczy – Trzy światy geometrii”.  Projekt otrzymał grant w Programie „mPotęga”.

Niezależnie od tego, możemy uzyskać dodatkowe fundusze zdobywając Nagrodę Publiczności. Dlatego proszę o wsparcie w głosowaniu Internautów, Projekt jest tego wart! (głosowanie trwa tylko do 7 lipca 2017 r. i każdy może oddać głos raz na 24 godziny).

Adres:mpotega.pl/glosowanie/

Wdrażanie nowej podstawy programowej z matematyki - jeszcze jeden termin

opublikowane: 30 maj 2017, 05:01 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 30 maj 2017, 05:02 ]W związku z dużym zainteresowaniem konferencją "Wdrażanie nowej podstawy programowej - matematyka" wkrótce uruchiomimy zapisy na kolejny termin. Będzie to 13 czerwca 2017 r. (wtorek) o godzinie 16.00, sala 001 (w przyziemiu). Zapraszamy!

Wdrażanie nowej podstawy programowej z matematyki

opublikowane: 25 maj 2017, 13:55 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 25 maj 2017, 13:57 ]W dniach 23 i 25 maja 2017 r. w naszym Ośrodku odbyły się konferencje dotyczące wdrażania nowej podstawy programowej z matematyki. Przybyło na nie prawie 200 nauczycieli.
Konferencja miała charakter informacyjny, program obejmował następujące zagadnienia: 1) wstęp do podstawy programowej, 2) podstawa programowa z matematyki, 3) komentarz do podstawy: ogólne założenia zmian, 4) porównanie poprzedniej i obecnej podstawy programowej oraz uzasadnienie zmian, 5) wnioski i rekomendacje dla nauczycieli.
Dla nauczycieli pragnących szlifować swój warsztat pracy, szczególnie w zakresie tych zagadnień, które zgodnie z nową podstawą programową pojawią się w szkole podstawowej, przygotowujemy atrakcyjną ofertę na kolejny rok szkolny.

Zaproszenie na Spotkanie z ciekawą matematyką

opublikowane: 18 maj 2017, 15:35 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 25 maj 2017, 13:57 ]Najbliższe spotkanie z ciekawą matematyką odbędzie się 8 czerwca 2017 r. o godzinie 15.00 w budynku Ośrodka. Tematem spotkania będzie:
Od sztuki egipskiej do programowania.
W roli prelegentów wystąpią uczniowie, którzy zaprezentowali niezwykle ciekawe prace w ramach 6 edycji konkursu "Matematyka jest wszędzie".
Szczególowe informacje znajdują sie tutaj.

Jak uprawialiśmy matematyczny neurobik?

opublikowane: 25 kwi 2017, 06:43 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 27 kwi 2017, 05:00 przez Katarzyna Parcia ]Dziewiąte spotkanie z ciekawą matematyką pt. Matematyczny fitness dla umysłu przeprowadziliśmy w dwóch edycjach (23 lutego oraz 20 kwietnia 2017 r.), gdyż cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży oraz nauczycieli.  Zajęcia przygotowała i poprowadziła dr Agnieszka Herma - doradca metodyczny z matematyki.

Na rozgrzewkę prowadząca uświadomiła młodzieży, jakie czynniki mają wpływ na kondycję naszych neuronów. Okazało się, że dla wielu uczniów nie jest tajemnicą, jak wielkie znaczenie w tym zakresie ma aktywność fizyczna. Dalej nauczyliśmy się "obsługiwać" soroban i z wielkim entuzjazmem najpierw kodowaliśmy liczby na japońskiej wersji tego liczydła, a potem je dodawaliśmy i odejmowaliśmy. Takie działanie to wielka frajda, dla każdego, kto po raz pierwszy spotyka się z tym narzędziem. Co ciekawe wiek nie ma tutaj znaczenia, jeśli tylko jest ciekawość poznawcza. Dodatkowym atrybutem jest fakt, że przesuwanie koralików na sorobanie stwarza doskonałą okazję do treningu neuronów.

W kolejnych ćwiczeniach mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności w zakresie rachunku pamięciowego, oraz mogliśmy sie przekonać jak szybko i z jaką precyzją robią to najlepsi na świecie. Podobno ich wprawa ma związek z wykonywaniem wcześniej przez wiele lat obliczeń na sorobanie. Zapamiętane obrazy tych działań pozwalają im w tak szybkim tempie i z taką dokładnością dodawać w pamięci liczby czterocyfrowe, które wyświetlają się w tempie 10 liczb na 3 sekundy

Zachęcam do zabawy z wykonywaniem obliczeń na sorobanie. Nie wszyscy mamy pod ręką to liczydło, ale wszyscy mamy pod ręką telefon komórkowy. I to wystarczy, gdyż elektroniczna wersję sorobanu można pobrać w internecie za darmo.


Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć:

Zbudowaliśmy fraktale z papieru

opublikowane: 4 kwi 2017, 03:44 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 5 kwi 2017, 12:53 przez Katarzyna Parcia ]Podczas ostatniego spotkania z ciekawą matematyką nasza największa sala zapełniła się uczniami oraz nauczycielami, którzy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechami na twarzach budowali fraktale z papieru.
 
Część osób wykonała piramidę Sierpińskiego, sklejając ostrosłupy i łącząc je za pomocą patyczków do szaszłyków. Inni zrobili nieco łatwiejszą wersję fraktala - dywan Sierpińskiego. Wszyscy uczniowie chcieli upamiętnić te chwile na zdjęciach - chętnie fotografowali się z wykonanymi fraktalami. Z tego powodu galeria zdjęć z tego spotkania jest wyjątkowo bogata.

W zaplanowanym czasie zabrakło kilku minut na podsumowanie zajęć.
Tylko najbardziej wytrwali, którzy pozostali nieco dłużej, mogli przekonać się, jaka bryła kryje się wewnątrz piramidy Sierpińskiego. Rozwiązanie tego zadania w wyobraźni nie jest banalne. Jednak przy wykorzystaniu modeli przygotowanych przez prowadzącą okazło się łatwe.

Serdecznie dziękuję Halinie Babik-Dziedzic za przygotowanie i przeprowadzenie niezwykle interesujących warsztatów.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć
Zamieszczam też materiały z warsztatów (szablon do piramidy oraz szablon do dywanu Sierpińskiego) - może przydadzą się do przeprowadzenia przez Państwa podobnych zajęć w szkołach.

W lustrze... - przesłuchania konkursowe za nami

opublikowane: 4 kwi 2017, 02:53 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 4 kwi 2017, 08:01 ]W dniach 16, 23 i 30 marca 2017 r. odbyły sie prezentacje prac uczniów przygotowanych w ramach 6 edycji konkursu Matematyka jest wszędzie.
Uczniowie gimnazów oraz szkół podstawowych zaskoczyli nas bardzo wysokim poziomem swoich wystąpień.

Na zdjęciu obok uczniowie Gimnazjum w Mnichu podczas prezentacji pracy konkursowej pt. W lustrze - o chiralności osiowej.

Zapraszam do obejrzenia galeri zdjęć z konkursu:
Podczas gali laureatów konkursu, która odbedzie się 11 maja 2017r. będzie mozna jeszce raz obejrzeć najlepsze prace tegorocznej edycji.

Gala będzie uroczystością otwartą dla wszystkich (nie tylko uczestników konkursu).
Zapraszam, bo warto!


1-10 of 32