Wydarzenia

Zaproszenie: Co, jak i dlaczego?, czyli o nauce uzasadniania i dowodzenia w szkole podstawowej

opublikowane: 13 mar 2018, 16:50 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 13 mar 2018, 16:52 ]Podczas spotkania zastanowimy się nad trudnym i złożonym elementem procesu nauczania matematyki, jakim jest nauka uzasadniania i dowodzenia. Postaramy się spojrzeć na zagadnienie z wielu stron. Dlatego krótkie wystąpienia prowadzących poruszą różne aspekty problemu. Nauczyciele praktycy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i pokażą konkretne przykłady rozwiązań.

Więcej informacji


Relacja: Lekcja matematyki z LEGO® MoreToMath

opublikowane: 8 mar 2018, 01:08 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 8 mar 2018, 01:12 ]Zachęcamy do aktywności matematycznej i twórczej zabawy z zestawem MoreToMath, który został opracowany z myślą o wspieraniu procesu nauczania matematyki. Zestaw bazowy uzupełnia oprogramowanie wraz z podręcznikiem i kartami pracy (w języku polskim), które można pobrać ze strony LEGO Education: https://education.lego.com/en-us/downloads/moretomath

Moi czwartoklasiści są już po pierwszym spotkaniu z klockami LEGO na matematyce. Jak sami powiedzieli jedyną wadą tej lekcji było to, że „była za krótka”. Informacja o tej lekcji znajduje się na profilu facebookowym SP 2 w Czańcu.

Zaproszenie: XXVII Bielskie Warsztaty Matematyczne

opublikowane: 27 lut 2018, 07:07 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 27 lut 2018, 12:26 ]

Jak co roku, po Krajowej Konferencji SNM chcemy podzielić się z Państwem wiedzą i inspiracjami oraz przekazać odrobinę entuzjazmu przywiezionego ze spotkania entuzjastów nauczania matematyki, które w lutym br. odbyło się w Poznaniu. Dlatego Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  „WOM” w Bielsku-Białej zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na

XXVII Bielskie Warsztaty Matematyczne pt.

„Byliśmy … w Poznaniu”

które odbędą się 9 marca 2018 r. w godzinach 15.00- 19.00 w budynku RODN „WOM” w Bielsku-Białej przy ulicy Legionów 25.


Szczegółowe informacje

Zaproszenie: Zagrajmy w życie

opublikowane: 1 lut 2018, 06:12 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 7 lut 2018, 01:44 ]


Zapraszamy nauczycieli oraz uczniów na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

Zagrajmy w życie

Podczas spotkania w przystępny sposób zostanie przedstawiony ciekawy algorytm brytyjskiego matematyka Johna Conwaya, który zrobił zaskakującą karierę i doczekał się licznych modyfikacji. „Zbadamy” różne kolonie komórek, spróbujemy wyciągnąć wnioski z obserwacji dotyczące ich rozwoju i sprawdzimy nasze przypuszczenia za pomocą symulacji komputerowej. Zajęcia mogą zainteresować zarówno matematyka, jak i ucznia na początku matematycznej edukacji – po prostu każdego, kto lubi zagadki i łamigłówki matematyczne, logiczne lub algorytmiczne.

Spotkanie odbędzie się 1 marca 2018 r. (czwartek) o godzinie 15.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Zajęcia poprowadzi Wojciech  Zuziak – konsultant naszego Ośrodka.


Wiejcej informacji >

Zaproszenie na konferencję: Egzamin ósmoklasisty- matematyka

opublikowane: 1 lut 2018, 05:04 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 1 lut 2018, 05:40 ]Zapraszamy nauczycieli matematyki na konferencję metodyczną:

Egzamin ósmoklasisty – matematyka

Podczas spotkania zostaną przybliżone zasady organizacji egzaminu ósmoklasisty oraz zagadnienia związane z budową arkusza egzaminacyjnego z matematyki. Zajęcia poprowadzi pracownik OKE w Jaworznie – mgr Jerzy Borkowicz.

Konferencja odbędzie się 21 lutego 2018 r. (środa) o godzinie 16.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 60–90 minut. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą krótkiego formularza rejestracyjnego  do dnia 19 lutego 2018 r. lub do wyczerpania miejsc.


więcej informacji >
Relacja: Co wspólnego z matematyką ma pierścionek?

opublikowane: 30 sty 2018, 03:59 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 1 lut 2018, 05:22 ]18 stycznia 2018 r. w ramach Spotkania z ciekawą matematyką wystąpili uczniowie ZSEEiM w Bielsku-Białej z programem pt. „Zagadkowa matematyka” przygotowanym pod kierunkiem mgr Doroty Ponc. Podczas spotkania bawiliśmy się odagdując przysłowia z liczbami, "śledząc" jak kabarety wykorzystają pojęcia matematyczne, aby nas rozśmieszyć oraz rozwiązując zabawne zadania. Spośród nich najbardziej zaskakujące i atrakcyjne okazało się zadanie z pierścieniem.  Na podstawie jednej liczby będącej wynikiem kilku działań powadzący rozszyfrował szczegóły dotyczące położenia pierścienia, a następnie pokazał zebranym, że to nie magia tylko matematyka.

Więcej informacji.
Galeria zdjęć.

Zaproszenie: Zagadkowa matematyka

opublikowane: 2 sty 2018, 04:30 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 2 sty 2018, 05:29 ]Zapraszamy  na Spotkanie z ciekawą matematyką, którego tematem będzie

Zagadkowa matematyka

Podczas spotkania będzie można przekonać się, w jak wielu sytuacjach matematyka może nam pomóc i jakie zaskakujące problemy można za jej pomocą rozwiązać.  Uczestnicy w formie warsztatowej poznają zabawy, m.in. w odgadywanie zamazanej liczby, daty urodzin i kto na który palec założył pierścień. Zajęcia poza nauką dostarczą także wiele rozrywki i matematycznej zabawy.

Przykłady zostały przygotowane przez uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych im. J. Śniadeckiego w Bielsku-Białej pod kierunkiem nauczycielki matematyki - mgr Doroty Ponc.


Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2018 r. (czwartek) o godzinie 15.10 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej.

Więcej informacji  zakładce Spotkania z ciekawą matematyką.Konferencja: Egzamin ósmoklasisty - matematyka

opublikowane: 21 gru 2017, 05:29 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 21 gru 2017, 05:33 ]21 lutego 2017 r. o godzinie 16.00 w naszym Ośrodku odbędzie się konferencja poświęcona egzaminowi ósmoklasity z matematyki. Konferencję poprowadzi pracownik OKE w Jaworznie - pan Jerzy Borkowicz.
Szczegółowe informacje ukażą się w styczniu.

Realizacja projektu "Przygoda z geometrią na pomarańczy"

opublikowane: 14 gru 2017, 04:56 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 14 gru 2017, 05:41 ]Dobiega końca realizacja projektu „Przygoda z geometrią na pomarańczy”,  w którym nasz Ośrodek uczestniczył jako Partner.

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące działania:

- We wrześniu w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty z pachnącymi atrybutami – pomarańczami, jako modelami kuli (sfery). Mieliśmy zaszczyt gościć w roli wykładowców wyjątkowe osoby, specjalistów w zakresie geometrii sferycznej, autorów książki „Trzy światy geometrii”.

- W październiku, podczas spotkania konsultacyjnego w formie wideokonferencji na platformie ClickMeeting dr Anna Rybak odpowiadała na pytania uczniów i nauczycieli, którzy uczestniczyli w projekcie.

- W listopadzie, po dwóch miesiącach przygotowań, uczniowie uczestniczący w projekcie stanęli przed dużym wyzwaniem przeprowadzania zajęć dla swoich kolegów, podczas których zapoznawali ich z podstawami geometrii na sferze. Warsztaty zostały zorganizowane przez wszystkie grupy projektowe w swoich macierzystych szkołach.

Przed nami merytoryczne podsumowanie wyników projektu.

Więcej informacji w zakładce Projekt

Zaproszenie: Konkurs "Matematyka jest wszędzie"

opublikowane: 26 paź 2017, 02:21 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 31 paź 2017, 06:37 przez Katarzyna Parcia ]
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Fundacja „Matematyka dla wszystkich” zapraszają uczniów do udziału w VII edycji Konkursu Interdyscyplinarnego na najciekawszą pracę projektową nt.

Matematyka jest wszędzie”


Celami konkursu są:

  • rozbudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowania matematyką,
  • zachęcanie uczniów do szukania powiązań matematyki z innymi dziedzinami,
  • umożliwienie uczniom dzielenia się swoimi zainteresowaniami i pasjami z rówieśnikami,
  • inspirowanie nauczycieli do stosowania nowych form pracy z uczniami.

Więcej informaji dotyczących konkursu można znaleźć tutaj.


1-10 of 45