Wydarzenia

Zaproszenie: Międzynarodowy Konkurs Umiejętności Statystycznych

opublikowane: 8 lis 2018, 05:51 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 8 lis 2018, 06:16 ]Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Konkursie Umiejętności Statystycznych, którego nasz Ośrodek jest współorganizatorem.

Konkurs jest skierowany do uczniów oraz studentów Jego celem jest rozwijanie umiejętności badawczych i statystycznych. Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym (co 2 lata) i dzięki temu może na stałe wpisać się w kalendarz konkursów naukowych dla uczniów i studentów. Jego organizacja w Polsce daje możliwość promocji polskich uczniów i studentów na arenie światowej. Prace laureatów pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej biorą udział we współzawodnictwie międzynarodowym Lista zwycięzców i ich plakaty zostaną zaprezentowane na 62 Światowym Kongresie Statystyki, który odbędzie się w Kuala Lumpur w Malezji w dniach 18-23 sierpnia 2019.

Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu oraz na załączonym plakacie.

W naszym Ośrodku informacji dotyczących konkursu udziela dr Agnieszka Heba (aheba@wombb.edu.pl) – członek komitetu organizacyjnego

Ogłoszenie: Matematyczne przeboje

opublikowane: 8 lis 2018, 01:03 przez Katarzyna ParciaZachęcam do udziału w Ogólnopolskim konkursie matematyczno-plastycznym pt. „Matematyczne przeboje”. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki z siedzibą w Bielsku-Białej. Konkurs odbywa się przy wsparciu merytorycznym Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie SNM


Zaproszenie: 8 edycja konkursu "Matematyka jest wszędzie"

opublikowane: 30 paź 2018, 04:56 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane ]Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą pracę projektową na temat "Matematyka jest wszędzie”. Tegoroczna edycja jest już ósmą z kolei, co oznacza, że od siedmiu lat cieszymy się i zachwycamy wspaniałymi pracami uczniów.

W zakładce Matematyka jest wszędzie można znaleźć informacje o wcześniejszych edycjach konkursu. Udział w konkursie jest oczywiście bezpłatny i może być cennym doświadczeniem zarówno dla ucznia jak i dla nauczyciela (opiekuna).

Regulamin tegorocznej edycji wraz z poprawionym harmonogramem oraz formularz zgłoszeniowy i wzory oświadczeń (niezbędne do udziału w konkursie) znajdują się w zakładce Matematyka jest wszędzie – edycja 8.

Bardzo prosimy o zwrócenie uwagi na zmiany w sposobie zgłaszania się do konkursu – wynikają one z nowych przepisów o ochronie danych osobowych. W stosunku do poprzednich  lat małej modyfikacji uległ również harmonogram, w szczególności wydłużyliśmy czas zgłaszania się do konkursu.Zaproszenie: Wykład otwarty - Czy matematycy mogą wpływać na wybory?

opublikowane: 25 paź 2018, 00:02 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 25 paź 2018, 00:33 ]Wybory różnego szczebla: do parlamentu, rad miasta, czy powiatu, na prezydenta, burmistrza odbywają się regularnie. Nasz udział w nich polega na zaznaczeniu na karcie do głosowania najczęściej jednego krzyżyka w odpowiednim miejscu. Następnie "system wyborczy" przelicza je na wyniki wyborów, podając, którzy kandydaci zostali wybrani. Jednak na czym polega ów "system wyborczy"? Czy tworząc ordynację wyborczą można wpływać na ostateczne wyniki wyborów? No i co na to matematyka?

Wykład poprowadzi dr Łukasz Dawidowski – pracownik naukowy Zakładu Równań Różniczkowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zapraszamy nauczycieli matematyki oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Organizatorem spotkania jest dr Agnieszka Heba. W razie pytań prosimy o kontakt aheba@wombb.edu.pl
Zaproszenie: Sieć współpracy "Aktywna Tablica" edycja 2, spotkanie 1

opublikowane: 24 paź 2018, 23:45 przez Katarzyna ParciaDo udziału w drugiej edycji sieci zapraszamy nauczycieli pracujących w klasach 4-8 SP, którzy chcą wykorzystywać tablice interaktywne lub monitory interaktywne w dydaktyce.
Tematyka zajęć (z racji zainteresowań prowadzących) będzie skręcać w stronę matematyki, informatyki, programowania i robotyki. I o tym uprzedzamy już na starcie.

Podczas spotkania pierwszego pt. Zagrajmy w życie poznamy ciekawy algorytm brytyjskiego matematyka Johna Conwaya, który zrobił zaskakującą (nawet dla samego autora) karierę i doczekał się licznych modyfikacji. Algorytm zostanie przedstawiony w bardzo przystępny sposób, w formie warsztatowej. „Zbadamy” różne kolonie komórek, spróbujemy wyciągnąć wnioski z obserwacji dotyczące ich rozwoju i sprawdzimy nasze przypuszczenia za pomocą symulacji komputerowej wyświetlanej na tablicy interaktywnej oraz na laptopach lub tabletach uczestników.

Na spotkanie warto przynieść swój laptop lub tablet z zainstalowaną bezpłatną aplikacją Golly: http://golly.sourceforge.net/

Termin Spotkania 30.10.2018

Zapisy przyjmujemy przez nasz nowy system rejestracji https://rejestracja.wombb.edu.pl/login.html

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Wojciechem Zuziakiem wzuziak@wombb.edu.pl

Relacja: Nauczycielski dylemat "większej połowy"

opublikowane: 2 paź 2018, 07:31 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 2 paź 2018, 08:17 ]Kolejna konferencja regionalna z cyklu „Matematyka na dobry początek roku szkolnego…”  za nami. Uczestniczyło w niej prawie 140 nauczycieli.

Po przywitaniu uczestników przez Magdalenę Glac oraz przedstawiciela RODN „WOM” głos zabrała  Alina Przychoda - prezes SNM, która gościnnie uczestnicząc w naszej konferencji, zaprosiła do udziału w XXVIII Krajowej Konferencji SNM w Opolu.

Następnie pani Maria Legutko, z oddziału krakowskiego przybliżyła nam kilka faktów z czasów początków PTM oraz opowiedziała o ciekawej inicjatywie obchodów stulecia powstania PTM, jaką ma być budowa „żywego” fraktala.
Zaproszenie: Konferencja regionalna "Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2018/2019"

opublikowane: 18 wrz 2018, 03:43 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 18 wrz 2018, 05:21 ]Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz  nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na XIV Regionalną Konferencję „Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2018/2019”. Konferencja odbędzie się 29 września 2018 r. w naszym Ośrodku.

Więcej informacji.


Inspiracje: Zaskakujący sposób na tabliczkę mnożenia

opublikowane: 13 wrz 2018, 00:48 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 13 wrz 2018, 00:49 ]


Źródło: http://cdw.edu.pl/jak-uczyc-tabliczki-mnozenia/

Znamy już tyle sposobów na tabliczkę mnożenia. Wydawałoby się, że trudno wymyślić coś nowego. A jednak...
Okazuje się, że naukę tabliczki mnożenia można z powodzeniem połączyć z nauką np. o ssakach polskich, pracą manualną i świetną zabawą. Takie przedsięwzięcie udało się w Centrum Dobrego Wychowania. Myślę, że sposób można świetnie zaadoptować do swoich potrzeb i celów.
Informacje o tym i innych sposobach na tabliczkę mnożenia można znaleźć w Źródła inspiracji -> Gry zamiast słupków

Zapowiedź konferencji regionalnej

opublikowane: 11 wrz 2018, 06:42 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 11 wrz 2018, 06:43 ]29 września 2018 r. w naszym Ośrodku odbędzie się Regionalna Konferencja dla nauczycieli matematyki pt. "Na dobry początek roku szkolnego 2018/2019". W programie przewidziane są: wykład, 3 sesje warsztatowe, kawa, ciepły posiłek i możliwość zapoznania się z ofertą wydawnictw edukacyjnych.

W czasie zajęć warsztatowych będzie można  znaleźć odpowiedź m.in. na następujące pytania:
 • Jak ciekawie prowadzić lekcje powtórzeniowe?
 • Jak z niczego zrobić ciekawą pomoc dydaktyczną?
 • Jak trafić klockiem w matematykę?
 • Co zrobić, żeby uczeń zwycięsko wychodził z pojedynku z zadaniem tekstowym?
 • Czy matematyki można uczyć w ruchu?
 • Jak oswoić termin „diagnoza osiągnięć”?
 • Ile matematyka drzemie w przedsiębiorcy?
 • Jak pomóc maturzyście osiągnąć sukces?
 • Czy twórcze myślenie na matematyce w liceum jest możliwe?
 • Czy OZOBOTY lubią matematykę?
 • Jak uczyć się i bawić jednocześnie?
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy ukażą się niebawem.

Zaproszenie: Jak zjeść słonia i dlaczego sułtan nosił zielone szelki? ...

opublikowane: 6 wrz 2018, 08:04 przez Katarzyna Parcia   [ zaktualizowane 6 wrz 2018, 08:08 ]Zapraszam do udziału w Spotkaniu z ciekawą matematyką, którego tematem będzie

Jak zjeść słonia i dlaczego sułtan nosił zielone szelki?- czyli transfer metody w sytuacjach geometrycznych

 Spotkanie będzie poświęcone rozwijaniu u uczniów aktywności matematycznej o charakterze twórczym. Od uczestników oczekujemy przed wszystkim zaangażowania, bowiem do czerpania radości z zajęć wystarczy wiedza matematyczna z zakresu 5 klasy szkoły podstawowej. Podczas spotkania uczniowie dowiedzą się m.in. jak zjeść słonia, dlaczego sułtan nosił zielone szelki i co to są dowody egzystencjalne. Zobaczą też coś, co dokładnie będą poznawać w szkole ponadpodstawowej i przekonają się, czym się różni odpowiedź dobra od lepszej.

Spotkanie odbędzie się 20 września 2018 r. (czwartek) o godzinie 14.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej,

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

1-10 of 62