02. Zmienić decyzję czy nie?


Relacja z

2 spotkania z ciekawą matematyką


Jak wygrać samochód, a nie kozę?

12 listopada 2015 r. w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej odbyło się drugie spotkanie z ciekawą matematyką pt. „Zmienić decyzję czy nie? Spotkanie intuicji z rachunkiem prawdopodobieństwa”. Zaproponowany temat cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Na seminarium przybyło ponad 80 osób. Chętnych było więcej, jednak pojemność sali ograniczona.

Zebranych powitał dyrektor Ośrodka – Władysław Mąsior, który jednocześnie przedstawił prelegenta, prof. dra hab. Henryka Kąkola i przypomniał, że oprócz spotkań z ciekawą matematyką nasz Ośrodek oraz Fundacja MdW proponują uczniom zainteresowanym matematyką jeszcze jedną formę – konkurs „Matematyka jest wszędzie”.

Podczas 60-minutowego spotkania, zebrani uczniowie oraz nauczyciele empirycznie sprawdzali szanse poszczególnych graczy w losowaniu za pomocą zapałek według ogólnie znanych reguł. Dzięki czemu mogli ocenić, czy losowanie przeprowadzone w filmie „Czterej pancerni i pies” (odcinek pt. „Losowanie”) było sprawiedliwe, tzn. czy każdy z członków załogi RUDY 102, biorący udział w losowaniu miał jednakowe szanse na wygraną. Uczestnicy seminarium poznali także tzw. problem Kawalera de Méré wraz z tłem historycznym. Dowiedzieli się, dlaczego ów wykształcony jak na tamte czasy człowiek lubiący gry hazardowe, miał pretensje do matematyki i na czym polegał paradoks jego rozumowania. Zaprezentowane zostało także ciekawe zadanie „o komodach”, którego rozwiązanie zaskoczyło wiele osób. Na zakończenie prelegent zaproponował „światowej sławy” problem znany pod nazwą „dwie kozy i samochód”. Rozwiązanie tego zadania w przeszłości było tym cenniejsze, że pozwalało zwiększyć szanse na wygraną w finale amerykańskiego programu telewizyjnego Let’s make a deal lub znanego z polskiej telewizji teleturnieju Idź na całość.

Jeśli przybyli na seminarium uczniowie zostali zainteresowani problemami rachunku prawdopodobieństwa lub wyciągnęli wniosek, że warto pogłębiać wiedzę w tej dziedzinie, bo jest nie tylko ciekawa, ale tez użyteczna – to cel spotkania został osiągnięty.


Katarzyna Parcia

Informacje

Temat:
Zmienić decyzje czy nie? Spotkanie intuicji z rachunkiem prawdopodobieństwa?.

Prelegent:
prof. dr hab. Henryk Kąkol

Data:
12 listopad 2015


Galeria zdjęć


https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/matematyka/spotkania