05. Cud przyrody czy doskonałość matematyki?

Relacja z

5 spotkania z ciekawą matematyką

Piękno architektury –
cud przyrody, wielkość człowieka czy doskonałość matematyki?

Ostatnie, w tym roku szkolnym spotkanie z ciekawą matematyką odbyło się 12 maja 2016 r. i poświęcone było kilku wybranym przykładom architektury – wytworu przyrody a także dzieła człowieka. Tym razem, inaczej niż zwykle, prelegentami byli nie pracownicy naukowi, lecz uczniowie. Zaprezentowali oni swoje prace konkursowe, które zostały nagrodzone w konkursie „Matematyka jest wszędzie”. Prace te cechowały wysoka jakość oraz tematyka wpisująca się w hasło architektura. Obejrzeliśmy trzy wystąpienia na żywo i jeden specjalnie na tę okazję nakręcony film. W ten sposób podziwialiśmy rezultaty kilkumiesięcznej pracy czwórki uczniów, byli to:
  • Marta Woźniak – Krzywe w architekturze – opiekun Beata Pieńkowska – SP im. Jury Gajdzicy w Cisownicy,
  • Kamil Kondysiak – Co łączy matematykę z piramidą Cheopsa? – opiekun Agnieszka Sadowska – Gimnazjum 11 w Bielsku- Białej
  • Maria Cul – Tajemniczy ciąg, który rządzi światem – opiekun Anna Hulbój –Zespół Szkół Nr 6 w Sopotni Małej
  • Tomasz Barcik – Rola matematyki w budownictwie organów piszczałkowych – opiekun Zdzisława Hojnacka – ZSEEiM im. J. Śniadeckiego w Bielsku-Białej
Każde wystąpienie nagrodzone było gromkimi brawami prawie 90 osobowej publiczności, która – mamy nadzieję – dopisze również w przyszłym roku szkolnym.

Katarzyna Parcia

Temat:
Piękno architektury – cud przyrody, wielkość człowieka czy doskonałość matematyki?

Prelegent:
uczniowie  - uczestnicy konkursu "Matematyka jest wszędzie"

Data:
12 maj 2016