21. Matematyka na lodzie, w kasynie i w samolocie


Zaproszenie

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Fundacja „Matematyka dla wszystkich” zapraszają nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 7 8 szkół podstawowych i gimnazjalistów na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane

Matematyka na lodzie, w kasynie i w samolocie

Program spotkania obejmuje pięć części o bardzo różnorodnej i ciekawej tematyce. Każda z nich będzie miała innego bohatera, ale łączą ich matematyczna pasja i udział w 8. edycji konkursu „Matematyka jest wszędzie”. Podczas specjalnie przygotowanych warsztatów uczestnicy spotkania zagłębią się między innymi w tajniki matematyki ukrytej w sporcie, płatkach śniegu i grach losowych. Poniżej opisy poszczególnych części przygotowane przez uczniów i ich opiekunów:

Angelika Kosińska – Matematyczny hazard – ruletka (opiekun Beata Kosińska)

Podczas zajęć spróbujemy wyjaśnić, co wspólnego ma hazard z matematyką, ze szczególnym uwzględnieniem gry w ruletkę i związanym z nią rachunkiem prawdopodobieństwa. Uczestnicy, którzy wyciągną los z napisem Gracz, będą mogli wziąć udział w grach i obstawiać wyniki, jak w prawdziwym kasynie. Spróbujemy również sprawdzić, czy możemy „ograć” Kasyno. Czeka nas wspólna zabawa i rozwiązywanie zadań.

Cedryk Lipowczan – Geometria płatków śniegu (opiekun Beata Pieńkowska)

Mimo że nie zawsze lubimy zimno, to każdy z nas uwielbia białe święta i biały puszysty śnieg. Jak powstają płatki śniegu? Jakie są ich właściwości matematyczne? Na zajęciach każdy, mimo dodatniej temperatury, wyczaruje sobie swoją śnieżynkę z papieru.

Natalia Łomozik – Galeria autorskich zdjęć płatków śniegu (opiekun Mariola Puzoń)

Płatki śniegu...., czy ktoś z Was robił im zdjęcie? Mnie się udało, zajęło mi to dwie zimy, ponieważ czekałam na odpowiednie warunki. Zapraszam, przyjdźcie, zobaczcie.

Zuzanna Lipowczan – Matematyka krążkiem rysowana na lodzie (opiekun Beata Pieńkowska)

Dla miłośników sportów zimowych spotkanie z hokejem na lodzie. Dowiemy się komu łatwiej trafić w bramkę i ile czasu na boisku mamy na opanowanie strategii. No i najważniejsze pytanie: czy w hokeju przyda się matematyka? Jednostka oświatowa Samorządu Województwa Śląskiego .

Jakub Linnert – Jak matematyka złączyła wymarłego ślimaka i samolot? (opiekun Mariola Puzoń)

  • Czy czekali Państwo u lekarza mimo umówionej wizyty?
  • Czy Państwa rezerwacja w hotelu lub na samolot może zostać odwołana?
  • Czy to możliwe, że odpowiedzi na te pytania znajdziemy w matematyce?

Spotkanie odbędzie się 13 czerwca 2019 r. (czwartek) o godzinie 10.00 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 90 100 minut.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą naszego systemu rejestracji do 11 czerwca 2019 r. (aby zgłosić grupę uczniów, podczas wypełniania formularza proszę zaznaczyć opcję osoby towarzyszące i podać ich liczbę).

Prosimy, aby uczestnicy spotkania zabrali ze sobą przybory do pisania.

Zajęcia są bezpłatne. Ewentualne pytania proszę kierować na adres e-mail kparcia@wombb.edu.pl. Informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 33 812 37 15 wew. 111


Informacje

Temat:
Matematyka na lodzie, w kasynie i w samolocie

Prelegent:
uczniowie - uczestnicy 8. edycji Konkursu "Matematyka jest wszędzie"

Data:
13 czerwca 2019 r.

Galeria zdjęćComments