20. Jakich liczb używamy i dlaczego?

Zaproszenie

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej oraz Fundacja „Matematyka dla wszystkich” zapraszają nauczycieli matematyki oraz uczniów klas 4 – 6 szkół podstawowych na Spotkanie z ciekawą matematyką zatytułowane:

Jakich liczb używamy i dlaczego?

W szkole uczymy się, że cyfry, których używamy nazywają się arabskimi. Czy jednak na pewno w krajach arabskich cyfry wyglądają tak samo? Podczas warsztatów zastanowimy się kto wymyślił cyfry arabskie, jak dotarły do Europy, dlaczego nie używamy cyfr typowo europejskich – czyli cyfr rzymskich. Będziemy dociekać również, w jaki sposób kiedyś liczono na innych kontynentach, jak liczyli reprezentanci innych cywilizacji i czy być może coś nam z tego zostało do dziś?

Spotkanie odbędzie się 11 czerwca 2019 r. (wtorek) o godzinie 11.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25, sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to 60 – 70 minut.

Zajęcia poprowadzi dr Łukasz Dawidowski*, który jest pracownikiem wyższej uczelni, jednak jego pasją jest nauczanie matematyki na różnych etapach edukacyjnych.

Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą naszego systemu rejestracji do 9 czerwca 2019 r. (aby zgłosić grupę uczniów, podczas wypełniania formularza proszę zaznaczyć opcję osoby towarzyszące i podać ich liczbę).

Prosimy, aby uczestnicy spotkania zabrali ze sobą przybory do pisania.

Zajęcia są bezpłatne. Ewentualne pytania proszę kierować na adres e-mail kparcia@wombb.edu.pl. Informacje można uzyskać również pod numerem telefonu 33 812 37 15 wew. 111

*Łukasz Dawidowski, doktor nauk matematycznych, zatrudniony w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, naukowo zajmuje się równaniami różniczkowymi, pasjonuje się nauczaniem matematyki, w tym pracą metodą tutoringu i metodą projektu.

Temat:
Jakich liczb używamy i dlaczego?

Prelegent:
dr Łukasz Dawidowski