01. Jak działa nawigacja?


Relacja z

1 spotkania z ciekawą matematyką


Czy teoria grafów pomogła w zrozumieniu jak działa nawigacja?


1 października 2015 r. w naszym Ośrodku odbył się pierwszy wykład z cyklu Spotkania z ciekawą matematyką. Na spotkanie przybyła grupa młodzieży z LO im. K.K. Baczyńskiego w Kozach z opiekunami, a także uczniowie bielskich szkół; reprezentowane było LO im. T. Kościuszki, Gimnazjum nr 6 im. Orląt Lwowskich oraz Gimnazjum nr 16 im. Stefana Banacha.


Podczas 60 minutowego spotkania dr hab. Janusz Morawiec pomógł zebranym odpowiedzieć na następujące pytania:
  1. Z iloma satelitami musi mieć bezpośrednią łączność nasza nawigacja, aby uzyskać informację o precyzyjnym położeniu na kuli ziemskiej, w którym się znajdujemy?
  2. Jak wyznaczyć optymalną (pod zadanym z góry względem) trasę z punktu A do punktu B, mając do dyspozycji szczegółowe informacje o sieci dróg łączących te punkty?
Odpowiedź na pierwsze pytanie przyniosło elementarne rozumowanie geometryczne, choć, jak stwierdził prelegent, w rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W celu odpowiedzi na drugie pytanie prelegent zaproponował zastosowanie algorytmu Dijkstry, który został przedstawiony w przystępnej formie. Młodzież ochoczo śledziła tok rozumowania i sama dokonywała własnych prób. Ku zaskoczeniu, zaproponowany algorytm pozwolił znaleźć lepszą drogę niż tą, którą większość z nas była w stanie odgadnąć czyniąc losowe próby.

Jeśli entuzjastyczne przyjęcie wykładu było spontanicznym wyrazem zaciekawienia tematem, to można mieć nadzieję, że zrobiliśmy pierwszy krok w stronę przekonania młodzieży, iż matematyka jest wszechobecna w otaczającej nas rzeczywistości, a i nie taki diabeł straszny…


Katarzyna Parcia

Informacje

Temat:
Jak działa nawigacja? Problemy rozwiązywalne za pomocą grafów.

Prelegent:
dr hab. Janusz Morawiec

Data:
 1 październik 2015


Galeria zdjęć


https://sites.google.com/a/wombb.edu.pl/matematyka/spotkania