Konferencje‎ > ‎

Co, jak i dlaczego?


Zaproszenie

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej zaprasza nauczycieli matematyki szkół podstawowych na konferencję metodyczną:

Co, jak i dlaczego?,

czyli o nauce uzasadniania i dowodzenia w szkole podstawowej

Podczas spotkania zastanowimy się nad trudnym i złożonym elementem procesu nauczania matematyki, jakim jest nauka uzasadniania i dowodzenia. Aktualna podstawa programowa do szkoły podstawowej zobowiązuje nas do wprowadzania uczniów w ten proces, mimo że jest to bardzo trudne na tym poziomie nauczania. Warto więc rozważyć, w jaki sposób możemy pomóc uczniom oswoić dowodzenie, i przygotować ich do rozwiązywania tego typu zdań na egzaminie.

W czasie konferencji postaramy się spojrzeć na zagadnienie z wielu stron. Dlatego krótkie wystąpienia prowadzących: Haliny Babik-Dziedzic, Magdaleny Glac, Katarzyny Stefańskiej, Katarzyny Parci poruszą różne aspekty problemu. Nauczyciele praktycy podzielą się swoimi spostrzeżeniami i pokażą konkretne przykłady rozwiązań.  Podsumowania, z punktu widzenia psychologa, dokona Katarzyna Patykiewicz.

Program spotkania:

§  Wprowadzenie: Błędne koło dowodzenia

§  „Dlaczego?” –  propedeutyka nauki dowodzenia

§  Sudoku, czyli co to znaczy uzasadnić

§  Po co i dlaczego? – jak wyzwolić uczniowską potrzebę uzasadniania?

§  Dowody w geometrii – zapis dwukolumnowy

§  Jak zapisać dowód na rysunku?

§  Dowody na egzaminie ósmoklasisty

§  Czy umiecie się dziwić? – komentarz psychologa dotyczący nauki uzasadniania

Konferencja odbędzie się 22 marca 2018 r. (czwartek) o godzinie 15.30 w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25 sala 011 (parter). Planowany czas spotkania to około 70 minut. Zainteresowanych prosimy o zgłaszanie się za pomocą krótkiego formularza rejestracyjnego (link poniżej) do 21 marca 2018 r. lub wyczerpania miejsc.

Formularz rejestracyjny:  https://goo.gl/forms/s6BqSS1q38TC71E72Materiały z konferencji

Materiały z konferencji zostały rozesłane na adresy e-mail uczestników konferencji, którzy rejestrowali się za pomocą formularza elektronicznego.Comments