XII Regionalna Konferencja


Relacja z

XII Regionalnej Konferencji "Matematyka na dobry początek roku szkolnego"


Dama czy tygrys?
 I czy nauczyciel matematyki uczy języka polskiego?Matematyka na dobry początek roku szkolnego to hasło corocznych wrześniowych spotkań nauczycieli matematyki, a także nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, którzy pragną uczyć matematyki coraz ciekawiej, lepiej i nowocześniej.

W słowie powitalnym dyrektor RODN „WOM” w Bielsku-Białej wyraził zadowolenie z faktu, że konferencja odbywa się we współpracy Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki Oddział w Bielsku-Białej oraz RODN „WOM” w Bielsku-Białej, a także z faktu, że pod względem zainteresowania nauczycieli konferencją – w tym roku odnotowujemy rekord. Liczba uczestników przekroczyła bowiem 140 osób. Magdalena Glac, przewodnicząca Bielskiego Oddziału SNM witając przybyłych przedstawiła wykładowców konferencji oraz opowiedziała o planowanych spotkaniach dla nauczycieli matematyki.

W merytoryczną część konferencji wprowadziła nas Ilona Hajduk, która podzieliła się swoimi nauczycielskimi refleksjami. Pokazała kilka przykładów, jak w atrakcyjny dla ucznia sposób „przemycać” elementy rozumowania i argumentowania. Takich okazji zdaniem prelegentki mogą dostarczać zagadki logiczne oraz gry i zabawy. Zaprezentowane przez nią przykłady wyraźnie zaciekawiły oraz ożywiły publiczność. Następnie uświadomiła zebranym, że również my, nauczyciele matematyki jesteśmy w jakimś sensie nauczycielami języka polskiego. W związku z tym także na nas spoczywa odpowiedzialność za język (nie tylko matematyczny). Dla zilustrowania i potwierdzenia swojej opinii podała konkretne przykłady z pracy nauczyciela.

Tegoroczna część warsztatowa była bardzo bogata i różnorodna, w każdej sesji uczestnicy mieli do wyboru aż sześć różnych tematów. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się jak wykorzystać kostki, karty, gry oraz inne atrybuty na lekcjach matematyki, a także czy warto stosować kalkulator. Można było też porozmawiać o tym, jak budować kreatywność uczniów i jak organizować nauczanie, aby uwzględnić różnice zdolności i zainteresowań naszych uczniów. Przydatne były też wskazówki dotyczące barier poznawczych i emocjonalnych występujących w trakcie rozwiązywania przez uczniów zadań matematycznych. Ogromnym zainteresowaniem nauczycieli cieszył się warsztat Roberta Czeryny, który skoncentrował się na rozwiązywaniu zadań tekstowych bez algebry. Zaprezentowana przez niego metoda arytmetyczna oparta na odpowiednim rysunku dostępna jest dla ucznia szkoły podstawowej, w tym nawet dla ucznia edukacji wczesnoszkolnej (w nieskomplikowanych przykładach zadań).

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy konferencji znaleźli coś interesującego i inspirującego dla siebie, co zaowocuje nową energią i pomysłami.Katarzyna ParciaZapraszamy!

Bielski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Bielsku-Białej serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki wszystkich typów szkół oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na

XII Regionalną Konferencję:
„Matematyka na dobry początek roku szkolnego 2016/2017”,


która odbędzie się 24 września 2016r. (sobota), godz. 9:00 – 15:00 w RODN „WOM” w Bielsku-Białej, ul. Legionów 25.

W klimat konferencji wprowadzi nas p. Ilona Hajduk, która dzieląc się swoimi refleksjami wygłosi wykład pt. „Dama czy tygrys?, czyli o sztuce uzasadniania”.

Podczas trzech sesji warsztatowych odbędzie się aż 18 warsztatów (do wyboru) podczas, których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jak wspierać dziecko w procesie uczenia się matematyki, jak indywidualizować pracę, jak zaciekawić ucznia, jak przygotować go do egzaminu, jak wykorzystać gry, nowe technologie i różne pomoce dydaktyczne oraz jak pokazywać obecność matematyki w życiu codziennym. Wszystko po to, aby nauczanie matematyki było ciekawe, nowoczesne i przyjazne uczniowi.

Szczegółowe informacje dotyczące sposobów zgłaszania się, programu oraz opisu warsztatów znajdują się w załączonych dokumentach.Galeria zdjęćMateriały

Ilona Hajduk

Robert Czeryna


Informacje o konferencji

Ċ
Katarzyna Parcia,
5 paź 2016, 11:38
Ċ
Katarzyna Parcia,
8 wrz 2016, 03:52
Ċ
Katarzyna Parcia,
8 wrz 2016, 03:53
Ċ
Katarzyna Parcia,
29 wrz 2016, 02:17
Ċ
Katarzyna Parcia,
8 wrz 2016, 03:52
Comments