XXV Bielskie Warsztaty Matematyczne


Relacja z

XXV Bielskich Warsztatów Matematycznych pt.  Byliśmy w Warszawie

Efektywne i efektowne gry ...

Bielskie Warsztaty Matematyczne to inicjatywa Bielskiego Oddziału SNM, która od kilku lat jest realizowana we współpracy z RODN „WOM” w Bielsku-Białej. Corocznie ta forma doskonalenia nauczycieli zrzesza liczną grupę entuzjastów nauczania. Chętnie korzystają z niej nauczyciele nie tylko matematyki, ale także edukacji wczesnoszkolnej oraz techniki, których inspirują w szczególności warsztaty origami oraz warsztaty poświęcone grom edukacyjnym. W tym roku, na jubileuszowe XXV Bielskie Warsztaty Matematyczne Byliśmy w Warszawie, które odbyły się 11 marca 2016 r., przybyło około 90 nauczycieli z Podbeskidzia.

W części oficjalnej powitano uczestników, a nowa Przewodnicząca Bielskiego Oddziału SNM Magdalena Glac podzieliła się swoją refleksją, że w doskonaleniu nauczycieli bardzo istotną rolę odgrywa uczenie się od siebie nawzajem. Z tego powodu warsztaty w ramach konferencji SNM prowadzą nauczyciele-praktycy, którzy prezentują sprawdzone przez siebie pomysły. Bardzo istotną rolę – wbrew pozorom – odgrywa również przerwa kawowa miedzy warsztatami, podczas której zawsze jest gwarno ze względu na entuzjastyczną wymianę doświadczeń.

Po części oficjalnej Alicja Krzempek przywołała wspomnienia z XXV Krajowej Konferencji SNM, ilustrując przebieg konferencji pokazem zdjęć. Swoistą kontynuacją był wykład dr Agnieszki Hermy Efektywne i efektowne wykorzystanie gier i zabaw dydaktycznych w edukacji matematycznej, gdyż podczas tegorocznej konferencji w Warszawie wiele miejsca poświęcono właśnie grom w edukacji. Po krótkim wprowadzaniu teoretycznym prelegentka zaprezentowała kilka przykładów gier i zabaw, które z powodzeniem można stosować na lekcjach. Do pokazu chętnie włączyła się publiczność, co świadczy o atrakcyjności grywalizacji.

Po wykładzie, który był częścią wspólną dla wszystkich uczestników konferencji i wspomnianej wcześniej równie ważnej przerwie kawowej, nastąpiły dwie sesje warsztatowe, w których uczestnicy wybierali warsztaty według własnego uznania spośród następujących:
Jak uczyć, żeby nauczyć? – czyli o wybranych strategiach oceniania kształtującego – Agnieszka Herma (WP)
  • Nauka poprzez ćwiczenia… nauka poprzez zabawę – moje pokonferencyjne refleksje – Magdalena Glac (SP)
  • … ładne kwiatki … - warsztat origami – Aneta Pasierbek, Agnieszka Gutka (WP)
  • Takie sobie rysuneczki – ornamenty i węzły – Mariola Maryszewska-Kwaśny (SP, G)
  • Prezentacja gier edukacyjnych stosowanych jako uzupełniający materiał dydaktyczny, stanowiący odbicie treści zawartych w podstawie programowej – Marzenna Stępniewska-Wołek, Barbara Potoczna (NW, SP)
  • Czy drugie miejsce może być najlepsze i ile liczb PI jest warta śliwka? Matematyka do ogrania w przebojowych grach planszowych – Tomasz Międzik, wydawnictwo Lucrum (WP)
Mamy nadzieję, że konferencja była efektywna i efektowna...


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z także do skorzystania z materiałów konferencyjnych.

Informacje o konferencji
Galeria zdjęć
Materiały

Agnieszka Herma
Magdalena Glac

Ċ
Katarzyna Parcia,
7 gru 2016, 23:23
Ċ
Katarzyna Parcia,
18 sie 2016, 01:21
Ċ
Katarzyna Parcia,
18 sie 2016, 01:21
Ċ
Katarzyna Parcia,
18 sie 2016, 01:21
Comments