Inspiracje‎ > ‎

Matematyka dla najmłodszych

Ćwiczenia interaktywne

Klasoteka - strona Wiesławy Kopf, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, superbelfra, wykorzystującej technologie multimedialne w nauczaniu. Tam:
mCourser - platforma z bezpłatnym dostępem do interaktywnych ćwiczeń kompatybilnych z elementarzem (różne edukacje w tym matematyczna).

Matematyczne ZOO - Matematyka na wesoło dla uczniów szkół podstawowych

Strony do tworzenia interaktywnych gier i quizów:
Scholaris pl (nowe zasoby dla edukacji wczesnoszkolnej) - Zasoby portalu zostały wzbogacone o ponad 500 nowych materiałów do edukacji wczesnoszkolnej. Są to scenariusze lekcji, ćwiczenia, animacje, gry dydaktyczne i filmy, które stanowią pomoc dla nauczyciela w prowadzeniu nowoczesnej lekcji. Mogą z nich korzystać także sami uczniowie.

Klik TIK - interaktywne zasoby dla klas I-III


Polecane publikacje

Klubik małego matematyka. Rozwijanie aktywności matematycznych uczniów I etapu edukacyjnego -  poradnik w formacie PDF przeznaczony dla nauczycieli, którzy chcą wspomóc matematyczny rozwój uczniów I etapu edukacyjnego. W poradniku można znaleźć wiele pomysłów oraz szczegółowych wskazówek i sugestii do pozalekcyjnej pracy z uczniami zainteresowanymi matematyką.


Basiowe gry planszowe

Basiowe gry planszowe - zbiór darmowych gier planszowych dla dzieci. Gry dostępne są w formacie PDF. Wystarczy pobrać i wydrukować. W większości przypadków potrzebne będą też pionki i kostki do gry, czasami również specjalne żetony.LEGO MoreToMath

Ciekawą propozycją uczenia (się) matematyki na poziomie edukacji wczesnoszkolnej jest zastosowanie zestawu klocków LEGO® Education MoreToMath, który został przygotowany z myślą o nauczaniu/uczeniu się matematyki.
Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce LEGO MoreToMath


Sposoby na szybkie liczenie


Odejmowanie - szybki i sprytny sposób (film)- Sposoby na szybkie odejmowanie


Zaskakujące sposoby na tabliczkę mnożenia - okazuje się, że naukę tabliczki mnożenia można z powodzeniem połączyć np. z nauką o ssakach polskich, pracą manualną i świetną zabawą. Takie przedsięwzięcie udało się w Centrum Dobrego Wychowania.
Blogi o nauczaniu najmłodszych

Tableszyt w okładce w motyle - blog Jolanty Okuniewskiej (dział matematyka). Autorka jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej oraz języka angielskiego w klasach I-III, superbelfrem. W 2015 r. znalazła się w gronie 50 nauczycieli nominowanych do The Global Teacher Prize.

Matma jest super - zbiór interaktywnych zadań z matematyki dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej (jeden z działów bloga Joanny Apanasewicz Z technologią za pan brat)

Tablica interaktywna w naszej klasie - blog Joanny Apanasewicz, będący zbiorem linków do stron z materiałami przydatnymi do pracy z wykorystaniem TIK

Dla kreatywnych i nie tylko - blog Joanny Apanasewicz

Nauczanka - blog nauczycielski Beaty Skrzpiec

Zamiast kserówki - blog superbelfrów zawiarający sprawdzone pomysły, które sprawiają, że lekcje są dla dzieci ciekawe, atrakcyjne i rozwijające zgodnie z zasadami neurodydaktyki.

Edu-granie matematyczne - gry zamiast przysłowiowych słupków, dział blogu Superbelfrzy RP.

Z torby nauczycielki - blog nauczycielek poszukujacych nowych pomysłów, inspiracji i metod.

Porale dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej

Wczesnoszkolni.pl - portal dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, baza darmowych pomysłów i materiałów dla nauczycieli, które pomogą urozmaicić lekcje i zaciekawić uczniów.

Krokotak - portal edukacyjny, baza pomysłów na różnorodne aktywności z dziećmi (w tym z matematyki)


Nauczyciel/ka I klasa

Nauczyciel/ka I sza klasa -  program CEO upowszechniający model edukacji wczesnoszkolnej opierający się na 10 kluczowych polach aktywności uczniów. W programie szczególnie podkreśla się znaczenie metod nauczania, opartych na współpracy, aktywności grupowej i radości z uczenia się.

Blog programuprzestrzeń wymiany myśli oraz inspiracji nauczycieli działających w ramach programu.


Bąbel Matematyczny

Bydgoski bąbel matematyczny - O wprowadzaniu zmian w nauczaniu matematyki w klasach I–III - obszerny plik pdf w którym znajdziemy opis projektu, wiele interesujących przykładów, a także próbę odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że dzieci chętnie i skutecznie uczą się matematyki, czyli kiedy zajęcia z matematyki są ciekawe?


Inspiracje wczesnoszkolne

Inspiracje 2015 -  zapis wystąpień konferencyjnych w posraci filmików video


Generatory

Generator wirtualnej maty Edu-sense z bogatym zestawem krążków

Generator dyktand graficznych

Worksheet - generator ciekawych gier i zabaw matematycznych i logicznych

Comments